Jeg konsentrerer meg hvis jeg får høre på musikk - men får ikke lov.
Jente, 13
Hei, det er ganske mye som er rart med meg, men dette er bare noe av det. I timene på skolen spesielt i matte og norsk timene klarer jeg ikke å konsentrere meg. Jeg syntes ikke at det vi lærer er vanskelig, men jeg klarer det fortsatt ikke. Men jeg klarer det hvis jeg hører på musikk. Hvis jeg hører på musikk, så er det enklere å konsentrere seg i timene. Men det er ikke lov, så jeg vet ikke hva jeg skal gjøre.
Svar
Hei!
Jeg synes du skal be om en elevsamtale med kontaktlæreren din. Be gjerne dine voksne der hjemme om å få i stand et slikt møte, så kan du, skolen og hjemmet ditt samarbeide.
Forklar at du strever med konsentrasjonen. Det er det mange elever som gjør, så skolen vet en del om hvordan de kan hjelpe deg.
Hvis musikk er veldig viktig, kan du spørre om det er mulig å få en særavtale på dette - om at du kan få ha musikk på øret når dere elever skal jobbe stille med en oppgave. Lærerne kan få bestemme når en slik avtale eventuelt skal brukes. Eller de har andre særavtaler å tilby deg.
Ikke vent med å be om et slikt møte, i alle fall! Og lykke til!
Vennlig hilsen lærer/rådgiver, ungdomsskole, ung.no
Besvart: 13.10.2020
Oppdatert: 13.10.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

