Spørsmål og svar

Om dokk kan svara litt på om eg e deprimert og kanskje mulighet for jobb.

Jente, 14

hei.. eg har det iche bra. Eg e leie meh heila tiå, eg har ein del grunner for åg ver lei meg.. mamma har iche god råd, så det e litt vanskelig når eg trenge någe, for eksempel ny genser, barberhøvel åg sånne ting, siden alle klenå mine e fra 5 klasse. Så kjøpe eg det alltid sjøl siden eg iche vil spørr siden eh vett at hu iche har penger. Men det har iche eg heller, eh har iche jobb. E det en måte eg kan få jobb på? Eg e bare fjorten meh kan gjør alt. Men eg har og angst, mest sosial angst, så eg e iche så fan av åg snakka.:/ det e veldig vannskelig for meg. Men uansett.. eg har det vertfall iche bra. Eg grine kver dag mange ganger t dagen, åg ingen vett om det. Eg prøve åg laga minst mulig lyd, så det enne med at eg holde pusten. Vennene mine vett heller ingenting, eg har nesten ingen venner:/ ingen ekta, hu eina eg hadde har fonne en ny, så det e pg litt tøft. ❤️ Om dokk kan svara litt på om eg e deprimert og kanskje mulighet for jobb. Og at eg føle meg veldig ensom. + angst Takk

Svar

Kjære jente 14 år

Det høres strevsomt ut for deg og jeg forstår at du ikke har det bra og har mange bekymringer. 

Jeg tenker det er viktig at du søker litt hjelp nå, slik at du ikke blir sittende med alle de tankene og følelsene dine helt alene. Det er ikke bra for deg! Det vil være fint å få snakket med noen, som kan hjelpe deg med å sortere litt og som også kan hjelpe deg å få snakket med mamma om dine bekymringer. 

Vit at det også finnes hjelp for dere som familie dersom økonomien er svært lav. Dette er noe mamma kan ta tak i og søke hjelp om gjennom NAV. Barneverntjenesten kan også være til hjelp her. 

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen din eller gå til Helsestasjon for ungdom. De kan tilby støttesamtaler over tid og sammen kan dere jobbe for at du skal få det bedre med deg selv. 

Hva gjelder jobb, så finnes det eksempelvis mulighet for å gå med reklame eller avisen. Det er noe flere ungdommer synes er en grei 1.gangsjobb og som heller ikke krever at du må forklare, overbevise eller i det hele tatt snakke med noen. Det er også grei betaling. Telefonsalg er også en mulighet. Snakk med rådgiveren din på skolen også om dette. 

Vi her i ung.no kan ikke uttale oss om du er deprimert eller ei, og hovedgrunnen til det er at vi er en rådgivingstjeneste og kan ikke uttale oss spesifikt på grunnlag av innleggene som sendes inn her. Men, helsesykepleier/Helsestasjon for ungdom kan hjelpe deg med å finne mer ut av det du strever med. Der kan du få god hjelp!

Jeg legger ved flere fine artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der. 

Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt. 

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 15.10.2020

Oppdatert: 15.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål