Vgs: angsten har tatt overhånd. Vil slutte på skolen. Hva kan jeg gjøre?
Jente, 17
Hei, jeg sliter veldig med angst og klarer ikke gå på skolen og tenker så mye på det at jeg ikke klarer noe annet heller, jeg føler angsten har tatt helt overhånd i livet mitt og jeg tror ikke psykologen min skjønner hvor alvorlig det er. Jeg har egentlig lyst å droppe ut og prøve igjen til neste år, men foreldrene mine ville aldri latt meg droppe ut fra skolen og tror ikke de heller skjønner hvordan jeg har det. Skole er veldig vanskelig for meg, fordi jeg ble mobbet mye på barneskolen og ungdomsskolen. Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre med problemene mine angående skole, for det går utover andre ting også. Jeg har høyt fravær og dukker nesten aldri opp til timene på grunn av angst, jeg føler meg svak og umodig.
Svar
Hei
Dette høres ikke godt ut for deg. Det er veldig fint at du tar kontakt. Så synd at du opplever at psykologen og foreldrene dine ikke forstår alvoret.
Først og fremst, så er det viktig at du har en åpenhet med en rådgiver eller lærer du føler deg trygg på rundt dette, slik at du kan få forståelse og tilrettelegging i form av å ta prøver på nytt osv. Du har rett på det som heter tilpasset opplæring. Kanskje det er lettere for deg å komme på skolen hvis du vet at du kan sitte på et grupperom med en annen medelev den timen eller deler av den dagen det er vanskelig? Legger ved en artikkel om tilpasset opplæring.
Det er også slik at du vil kunne ha inntil 10 dager dokumentert fravær hvert skoleår. BUP har mulighet til å dokumentere fraværet ditt, i tillegg til fastlegen.
Dersom du på grunn av psykisk sykdom ikke greier å følge den vanlige opplæringen, og du tror at du kommer til å være borte mye mer enn 10 dager, så har du rett på spesialundervisning. Dette kan gjøre at du kan bruke inntil to år ekstra på å fullføre vgs. dersom du trenger mer tid. Les mer om dette her . Det kan også være at du har rett til hjemmeundervisning. Les mer om dette her. Det er PPT som vurderer behovet for spesialundervisning, og rådgiver på skolen kan hjelpe deg med henvisning dit.
Håper dette var til hjelp-lykke til!
Vennlig hilsen PP-rådgiver, i samarbeid med ung.no
Besvart: 28.10.2020
Oppdatert: 28.10.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

