Jeg har anoreksi, er jeg tykk?
Jente, 14
Hei jeg har veid 30 kg før og var 1.52 cm høy, har hatt anoreksi, var på sykehuset en god stund også kom jeg til en psykiatrisk sykehus for spiseforstyrrelse, har fått hjelp til å gå opp i vekt, men jeg vill ikke!!!!! Det er så urettferdig, at man må gå opp så mye for å komme rike en normal vekt:( nå veier jeg nesten 43 kg og er 1.53/154 nå, og det er sykt dritt, jeg vill bare ned igjen, men vis Jeg ikke spiser må jeg få sonde! Er 43, er jeg lsm tynn fortsatt lsm helt normal, Eller er jeg tykk! Unnskyld, men har så mye å spørre om, men dette er det jeg har lurt på aller mest!
Svar
Hei
Det er godt å høre at du går til behandling og får hjelp til en denne alvorlige sykdommen du har vært uheldig å få. Utfra det du skriver blir det tydelig for meg hvor plaget du er av slitsomme tanker som anoreksien påfører deg. 
Du spør om du er tykk, men du ligger i lavt i vekt. Anoreksien lurer deg til å ikke kunne stole på at du trenger en trygg vekt for å ha en sunn helse. Du trenger å gå opp i vekt til det som er sunt for kroppen din. Du kan ikke velge å ikke spise, det vil sette deg i fare. Det er fint at noen sørger for at du får mat når du ikke klarer det selv, kroppen din må ha maten selv om tankene dine protesterer. Kanskje kan du øve på å si dette til deg selv når du spiser.
Jeg legger ved noen artikler til deg.
Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier/familieterapeut
Besvart: 17.12.2020
Oppdatert: 17.12.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

