Spørsmål og svar

Er redd for at tante skal dø grunnet røyking..

Jente, 14

Jeg er redd for at tante skal død. Hun har hatt et hjerteinfarkt og har tette blodårer. Dette kommer av røyking men hun vil ikke slutte å røyke. Er det noe jeg kan gjøre?

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss om dette. Jeg forstår godt at du er redd for dette. Du er naturligvis glad i tanta di og ønsker ikke at det skal skje noe med henne!

Det er veldig vanskelig for oss når noen vi er glad i gjør noe som åpenbart er skadelig for dem. Dette er dessverre utenfor vår kontroll, vi får ikke gjort noe med andres atferd. Alt vi kan gjøre er å ha kontroll over hva vi selv gjør.

Dessverre er det ikke noe du får gjort med denne situasjonen. Tanta di er nok veldig klar over at røyking er skadelig selv. Likevel gjør vi ofte ting vi vet er skadelig for oss, fordi mye er avhengighetsskapende og vanskelig å slutte med.

Det du kan gjøre hvis dette plager deg veldig er å sette ord på det du tenker til noen. Snakk med helsesykepleier på skolen eller foreldrene dine. Det er vondt å føle seg hjelpeløs når noen vi er glad i gjør noe som er skadelig for dem.

Jeg ønsker deg alt godt. 

Vennlig hilsen psykologen, ung.no

Besvart: 4.1.2021

Oppdatert: 4.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål