Sliter med kroppssyn og tanker om selvmord, hvor kan jeg få hjelp?
Jente, 18
Hei, har dere vidunderkuren? Jeg sliter ekstremt med kroppssynet mitt, synes jeg er alt for feit, at jeg tar for mye plass, ekkel, motbydelig og at den ikke får til noen ting. Sliter mye med selvmordstanker og ønsker sterk å ikke våkne igjen hver gang jeg går til sengs. Har tidligere prøvd selvmords forsøk, men mislyktes. Jeg er sliten konstant, sliter med å komme meg opp, drar ikke på skolen, mistet alt av motivasjon til både skole og ting som tidligere interesserte meg. Skal være ærlig å si at jeg sliter med en del selvskading, kutting og slå meg selv. Var i behandling hos bupa fra 9klasse til 1vgs, hatet hvert sekund av det og følte at det ikke var noe til hjelp. Der fikk jeg behandling for anoreksi som utviklet seg til bulimi, angst og depresjon, selvmordstanker og stressmestring. Vil ikke tilbake til slik behandling, kan ikke snakke om slikt med moren min, har snakket litt om det med kjæresten min men vil ikke trykke han ned med mine negative problemer. Nå orker jeg ikke mer.
Svar
Hei!
Så fint at du tar kontakt med oss. Vi har nok ikke vindunderkuren, men håper vi kan hjelpe deg litt på vei.
Det høres ut som du har det ganske vanskelig akkurat nå, og at du har hatt det sånn en god stund. Ut fra det du skriver får jeg inntrykk av at du er ganske sliten, noe som kanskje delvis kan forklares av hvordan du har det med deg selv om dagen: Når man "sliter ekstremt med kroppssynet" vil jeg anta at du bruker ekstremt mye energi på å tenke på og bekymre deg for kroppen din. Da blir man sliten!
Videre forteller du at du sliter en del med selvskading. Dette vet du kanskje fra før, men selvskading kan skje når man har vonde følelser eller tanker man ikke klarer å sette ord på eller bli kvitt på andre måter. For å la være å selvskade kan man prøve å høre/se på noe som distraherer deg, eller holde en isbit i hånden/mot tinningen når du kjenner trangen til å selvskade. Det krever litt øvelse å huske på det i begynnelsen, men mange synes det kan hjelpe.
Så vil jeg si at du ikke er alene om å ha blandete erfaringer med behandlingssystemet. Det kan handle om mye forskjellig - som f.eks dårlig kjemi med behandler, at behandler ikke forstod hva man trengte hjelp til, eller rett og slett timing. Jeg oppfordrer deg sterkt til å oppsøke hjelp likevel, til tross for erfaringene dine fra forrige behandlingsrunde. Kanskje vil du få bedre hjelp denne gangen? Det skader ikke å forsøke på nytt!
Normalt ville jeg anbefalt deg til å ta kontakt med fastlegen din. Om terskelen er for høy for å gjøre det er det andre du kan snakke med først. Mental Helse Ungdom og Rådgivning om spiseforstyrrelser (ROS) har både chat og telefon hvor du kan få prate med andre som har lignende erfaringer som du forteller om, og som har fått hjelp til å bli friske. Jeg håper du gir det en sjanse!
Helt til slutt vil jeg bare minne deg på en ting: Nemlig at du er 100% bra nok akkurat som du er! Du har like mye rett på å være her i verden som alle andre, selv om det kanskje ikke alltid føles sånn ut. Legger ved noen artikler som kanskje kan være til hjelp for deg.
Ønsker deg masse lykke til på veien videre, heier på deg! <3
Hilsen psykologen i ung.no
Besvart: 5.1.2021
Oppdatert: 5.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


