Spørsmål og svar

Riper i golvet, og frykt for pengekrav fra utleier.

Jente, 20

Hei! Jeg leier rom i et kollektiv og er ansvarlig leier og de andre er medleietakere. Nå skal hun ene flytte ut i kollektivet, da vi har lov til å bytte ut to personer i kontrakten. Problemet er at hun som flytter ut hadde fest for en tid tilbake og det ble da masse riper og merker i gulvet i stua etter de hadde dratt stolene rundt osv. Jeg er redd for at vi skal få depositums krav på dette og hvordan bør dette bør løses evt sies ifra om til meglerfrimaet før hun flytter?? Hun har selv sagt seg enig i at skadene oppstod pga festen, helst vil vi jo ikke si ifra om merkene men hvis vi får depositumskrav den dagen leiligheten evt sies opp har jo vi gjenværende et problem. (Per dags dato har vi leiegaranti og ikke betalt inn depositum..

Svar

Hei

 

Slik jeg forstår leieavtalen din, er dere alle oppført som leietakere i samme kontrakt. Din rolle som "ansvarlig leier" vil i så fall være en mer administrativ rolle, hvor du har ansvaret for korrespondanse med utleier, men dere svarer sammen - en for alle, alle for en - overfor utleier ved eventuelle pengekrav. Det betyr at utleier kan kreve at hvem som helst av dere, eller alle, skal betale for skaden. Det vil deretter være opp til dere å gå etter den som er ansvarlig, for å drive inn det dere har måttet betale som erstatning for skaden vedkommende har forårsaket.

Hvorvidt dere har garanti, har betalt et depositum, eller ingen av delene, har ingenting å si for utleiers krav. Spørsmålet er hvorvidt ripene er å anse som skader, eller om de er å anse som alminnelig slitasje. 

Det vil ved alminnelig bruk av et gulv også oppstå noen riper og merker gjennom årenes løp. Dere må selv vurdere hvorvidt ripene er av en art og et omfang som man må regne med at oppstår på et gulv i fellesarealene i et bofellesskap. Gulvets tilstand i forkant av festen vil også være relevant i denne vurderingen. Er ripene å anse som alminnelig slitasje, vil det være utleiers ansvar å sørge for, og bekoste, vedlikehold av gulvet når tiden er inne for dette, med mindre noe annet er avtalt. Er de derimot å anse som skader, vil utleier kunne kreve erstattet de nødvendige kostnadene med å få skaden utbedret. 

Når det oppstår en skade på den faste eiendommen, plikter dere å informere utleier om dette. I dette tilfellet har festarrangøren innrømmet at det er hun som kan klandres for ripene i golvet, og det er følgelig hun som i så fall skal betale for utbedringene. Dere burde sammen bli enige om hvordan dette eventuelt skal løses.

Hilsen Leieboerforeningen i samarbeid med ung.no

Besvart: 8.1.2021

Oppdatert: 8.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål