Spørsmål og svar

Sliter med selvmordstanker og har angst.

Jente, 15

Hei, jeg er dritt lei livet mitt. Jeg vil dø. Orker ikke jeg blir faktisk kvalm av å leve. Kommer sikkert til å ende opp alene og uten jobb. Og hvorfor jeg mener dette er fordi jeg er altfor redd for å havne i et forhold på grunn av angst og jeg er altfor redd til å gå på skolen så da klarer jeg vel ikke å jobbe. Det er så urettferdig, det var ikke jeg som valgte å ha et miserabelt liv. Jeg er så sliten av alt. Ønsker og dø men samtidig ikke.

Svar

Hei

Det du skal gjøre istedenfor å tenke på selvmord er at du snakker med noen om det du sliter med av angst. Det du sliter med av angst finnes det hjelp for slik at du klarer å gå på skolen og jobbe og slik at du ikke er like engstelig for å knytte deg til andre. 

Ikke tenke på selvmord og døden! Snakk med noen om det du sliter med av angst og vis gjerne den/de du snakker med det du har skrevet her til oss i ung.no. Snakk gjerne med helsesykepleier på skolen din, dine foreldre og/eller fastlegen din. 

Dersom du snakker med noen vil då få hjelp til å få mindre angst og du vil lyst til å leve igjen. Jeg legger ved noen artikler her til deg. Ønsker deg masse lykke til videre!

Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no

Besvart: 27.2.2021

Oppdatert: 27.2.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål