Spørsmål og svar

Jeg har en kul rundt halebeinet, tror du jeg må operere?

Jente, 13

Hei! Jeg har hatt vondt rundt halebeinet i det siste. Jeg kjente litt der og fant en slags kul. Den ligger ca. mellom starten av rumpesprekken og rumpehullet. Kulen er ganske vond. Jeg falt en gang på den og det gjorde kjempevondt! Den er rund, men litt ovalformet og jeg kan på en måte ta under den. Det gjør vondt når jeg sitter og når jeg tar på den. Tror du jeg må operere? Mvh meg

Svar

Hei

Så fint at du skriver til ung.no.

Jeg forstår at du kan bli engstelig når du kjenner du har en kul der du ikke har hatt en kul før. Og i tillegg så er den vond å ta på.

Du har ikke falt og skadet deg? Det er den vanligste grunnen til at vi får kul og vondt steder. Noen ganger husker vi ikke helt sikkert at vi har falt, fordi det ikke var særlig vondt akkurat der og da.

Det er helt sikkert ikke farlig og jeg tror ikke du må operere. Det kan jeg ikke vite egentlig, for jeg har ikke sett på deg, eller undersøkt deg.

Den eneste måten å bli sikker på er å snakke med legen din. Bli undersøkt for å se om det er noe som må fjernes, eller om den kommer til å forsvinne av seg selv.

Jeg ville latt det bero litt. Hvis den ikke plager deg til vanlig, bare når du tar på den, så ville jeg se det an. Antagelig så er den borte en dag, uten at du merket at den ble borte.

Snakk først med foreldrene dine, hva de tenker. Du kan også snakke med helsesykepleier på skolen din hvis du trenger å snakke med noen andre.

Lykke til!

Med vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 6.3.2021

Oppdatert: 6.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål