Har hatt en del leamus i det siste, er det farlig?
Jente, 17
Hei I det siste så har jeg hatt en del leamus i lårene mine, spesielt i høyre lår. Har hatt det flere ganger ved øynene før men det har ikke vart like lenge som dette. Det er ikke konstant men det er mange ganger om dagen og har vart i mange dager, noen uker. Er det vanlig eller burde jeg dra til legen?
Svar
Hei
Jeg forstår at du kan være litt bekymret og fint at du spør.
Leamus er som regel ufarlig og forbigående. Alle muskler i kroppen er avhengig av nervetilførsel for å kunne fungere normalt. Ved leamus antas det at en liten nervetråd, til en liten del av en muskel, er overfølsom eller irritert. Når nervetråder er overfølsomme, kan de utløse falske eller unødvendige impulser, som igjen fører til en unødvendig muskelsammentrekning.
Det er ikke funnet noen entydig årsak til at leamus oppstår. Men det er holdepunkter for at for lite søvn, for mye stress, eller for mye kaffe kan øke sannsynligheten for leamus.
Du skriver at du har vært plaget med leamus litt til og fra en stund. Siden dette har pågått i noen uker, synes du kan høre med legen din for sikkerhetens skyld.
Lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 17.3.2021
Oppdatert: 17.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

