Jeg hadde litt blødning, kan det være tegn på at jeg er gravid?
Jente, 15
Hei! Jeg er en jente på 15 og hadde mitt første samleie for 3 dager siden. Jeg er veldig stresset for at jeg kan være gravid siden vi brukte ikke kondom i starten, han kom ikke før han hadde tatt på kondom. I dag så jeg at jeg blødde litt når jeg tørket meg, det så ikke ut som mensen. Jeg var midt i mensen perioden min en uke før vi hadde samleie. Kan dette være et tegn på at jeg er gravid? Jeg har tatt angrepille og skal ta graviditetstest om 3 uker.
Svar
Hei
Jeg forstår at du er litt engstelig for å være gravid om dere hadde ubeskyttet sex deler av samleiet. Og det er forståelig at du er stresset om du tenker at din blødning er tegn på at du er gravid. 
Det er veldig bra at du har tatt nødprevensjon, Men bruk av nødprevensjon kan noen ganger gi litt mellomblødninger, så jeg heller mer til at det er forklaringen på at du blødde litt. Tegn på en eventuell graviditet kommer ikke før det har gått flere uker. 
Så ta testen om 3 uker og er du ikke gravid og dere har bestemt der for å være seksuelt aktive, så sørg for en sikker og god prevensjon. Dette kan du få hjelp for hos lege ved helsestasjon for ungdom. I mellomtiden er det viktig at dere bruker kondom under hele samleiet.
Og ta en prat med helsesykepleier på skolen. Her kan du få god informasjon og hjelp.
Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 26.3.2021
Oppdatert: 26.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



