Spørsmål og svar

Har hatt p-stav i syv måneder og har masse bivirkninger

Jente, 15

Hei. Jeg har hatt p-stav i snart 7 mnd, har matt mye bivirkninger å gått opp hele 15kg. Den siste månen har jeg hatt mensen i 30 dager strekk, er det normalt å ha mensen i 1 mnd i strekk? Har hatt menssmerter sånn opp og ned, men konstant mensen. Er bekymret om det er noe galt, eller om det er noe å bekymre seg over.

Svar

Hei

Den vanligste bivirkningen på prevensjon med  bare hormonet gestagen (som er blant annet p-stav) er mellomblødninger i større eller mindre grad.

Det er fordi det ikke er noe av hormonet østrogen i p-staven. Østrogenet er det vi kaller blødningsregulerende og det betyr at man kan styre over når det skal komme en blødning eller ikke. Som for eksempel med kombinasjonsp-piller.

Derfor kan det være normalt at du blør så lenge som en måned i strekk. 

Du skriver at du har gått opp 15 kg siden du satte inn p-staven. Og at du også har og har hatt mange andre bivirkninger. 

De aller fleste bivirkningene er helt i starten og pleier å rette seg opp etter en til fire måneder. De vanligste bivirkningene er ømme bryster, hodepine, tørrhet i skjedeslimhinne, psykiske bivirkninger, nedsatt sexlyst, akne, fet hud og fett hår. 

Det er ikke veldig vanlig at man går opp så mye pga en p-stav så jeg kan ikke si om det har med den å gjøre.

Derfor anbefaler jeg at du går tilbake dit der du fikk satt inn p-staven og tar en prat med de der.  

Jeg har lagt ved noen artikler under svaret, ta gjerne en kikk på de.

Lykke til videre :)

Vennlig hilsen helsesykepleier ung.no

Besvart: 3.4.2021

Oppdatert: 3.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål