Jente 16 år! Jeg valgte kristen vgs for å unngå press på rus og religion.
Annet, 16
Hei! Jeg skal på vgs til høsten og har allerede takket ja til en plass ved en kristen vgs. Jeg valgte å gå her både fordi jeg selv er kristen, men og fordi jeg har hørt at det er et veldig bra miljø der (mindre rus og alko) det er bra folk som skal på både den kristne vgs og den andre skolen jeg har vurdert, som er offentlig. Er det feigt av meg å «rømme» til denne kristne vgs, bare fordi jeg ikke vil stå opp for meg selv og si nei takk til drikke og ikke la andre hakke på meg pga religion (dette har jeg opplevd før) er jo for sent å bytte skolevalg nå, men spør fordi jeg er usikker. Er og i tvil fordi jeg er veldi glad i mange av de som skal til de ulike skolene(vil jo holde kontakten med alle) tror jeg kommer til å savne de som jeg ikke går på skole med. Føler også at jeg kanskje er litt dømmende som tenker at siden jeg har hørt om en gjeng som ruser seg, så gjør alle på den skolen der det (men er jo over 1000 stk der) takk for svar på alt:)
Svar
Hei!
Det kan ikke være greit for deg å føle at du skal måtte velge en kristen vgs bare for å komme unna press på alkohol og at andre skal hakke på deg på grunn av religion.
Du kjenner at det er vanskelig å skulle stå oppfor deg selv og de valg du tar.
Det er naturlig at du frykter dette når du har opplevd å bli "hakket på" tidligere. Noen ungdommer (mennesker) er ikke like tolerante som andre, og kan kommentere på andres valg. Ikke alle tenker heller over hvordan det virker på andre å få slike kommentarer.
De fleste ungdommer føler nok større trygghet ved å gjøre det samme som andre ungdommer og oppleve at man kjenner seg igjen i hverandre. Ungdomsårene er en tid hvor mange føler seg sårbar og usikker på mye og trenger å føle fellesskap.
Det er fint å vite at du også har hatt mange gode venner på skolen og som du tenker du vil savne og fortsatt ønsker å holde kontakten med, til tross for en del negative opplevelser. Bestem deg for å prøve å holde kontakt med de vennene du fortsatt ønsker å ta vare på.
Jeg tenker at det ellers vil være bra for deg å lære deg noen teknikker, der du unngår å måtte forsvare deg selv og dine verdier og valg med lange diskusjoner. Ungdommer som tar valg som går litt på tvers av det de fleste andre tar, vil nok oftere møte kommentarer og at andre legger opp til diskusjoner.
Korte og enkle svar er bedre og vil gjerne stoppe kommentarene. Er du trygg på valgene dine, er det lettere å stole på deg selv. Snakk gjerne med none voksne om dette også. Du kan snakke med helsesykepleier på skolen. Ved å reflekter med noen, vil man letter finne gode løsninger for seg selv og bli tryggere.
Det er heldigvis ikke slik at alle ruser seg. Noen drikker for å ruse seg, mens andre ikke liker å bli ruset og drikker lite. Andre velger å ikke drikke.
Stå for dine valg og tenk at du er bra som du er. Andre må også respekteres for sine valg. Det virker som du uansett har god evne til å få venner og den egenskapen er den viktigst. Da kan du føle større trygghet.
Håper valget ditt av vgs blir bra for deg, og anbefaler også å prøve å holde kontakt med dine gode venner fra ungdomsskolen.
Jeg legger ved noen artikler som du også kan lese.
Håper svaret mitt er til nytte for deg og ønsker deg lykke til!
Det virker som du har god selvinnsikt og klarer å reflektere over dine egne utfordringer når det gjelder å stå opp for deg selv. Du tenker at du kanskje virker dømmende overfor andre?
Det er ikke lett å ta skulle andre valg enn det de fleste ungdommer gjør, dersom denne frykten er det som avgjør valget ditt. De fleste ungdommer opplever det trygt å kjenne seg igjen i andre og det å ha felles referanser på hvordan man lever.
Det er godt å vite at du har hatt mange gode venner på skolen og som du tenker du vil savne.
Etter hvert som ungdommer blir eldre, vil de fleste bl
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 24.4.2021
Oppdatert: 24.4.2021
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
