Spørsmål og svar

Er det mobbing?

Gutt, 13

Hei jeg tror vennene mine mobber meg litt jeg blir veldig fort redd for ting vennen min sa til meg IP-en din er leaka på nettet alle i klassa vet den og de kommer til og selge den fordi jeg pleier og være veldig redd for sånn og da sier jeg hvem og da sier han hemmelig han pleier og lure meg med sånn og hvis dette er sant vil de komme og kidnappe meg og er det mobbing?

Svar

Hei

Takk for at du skriver til oss når du har det vansklige. Det er trist at du føler deg redd og mobbet på skolen. 

Det er bare du som kan definere om det du opplever er mobbing. Dersom du føler at du blir mobbet,  har du rett i det. Mobbing kan feks være baksnakking, utestenging, snakke nedsettende til deg, å få spredt et rykte om seg, prøve å lure deg og mye mer. 

Jeg tror det er lurt at du snakker med noen voksne på skolen om hvordan du har det. Det kan være læreren din, sosiallærer eller helsesykepleier. Skolen har plikt til å hjelpe deg og få slutt på mobbingen. Du har rett til å ha det trygt og godt på skolen. Du kan også snakke med foreldrene dine som igjen kan snakke med læreren din eller rektor. 

Det er veldig lite sannsynlig at de vil kidnappe deg men jeg forstår godt at du er redd for hva de kan finne på. Det er viktig at denne mobbingen stopper og at de guttene som mobber deg også får hjelp til å slutte med det. 

Du beskriver at du er mye redd og engstelig. Det er vanlig å bli redd og miste troen på seg selv når du blir mobbet. Du kan få god hjelp til å få tilbake troen på deg selv og takle engestelsen ved samtaler hos helsesykepleier.

Ikke mist motet og troen på deg selv, vær modig å si fra til noen voksne slik at du kan få det bedre! 

Jeg håper svaret mitt var til hjelp for deg. Ønsker deg alt godt- ta vare på deg selv! 

Hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 24.4.2021

Oppdatert: 24.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål