Spørsmål og svar

Selvskading og ønske om å bo på institusjon

Annet, 13

Hei! jeg vil bo på instu, klarer meg ikke hjemme mer. sliter også med selvmordstanker og selvskading. hva skal jeg gjøre?

Svar

Hei

takk for at du tar kontakt. Det gjør vondt å høre at det er vanskelig å bo hjemme, og at du sliter med selvmordstanker og selvskading. Du spør hva du kan gjøre, og til det vil jeg svare at du allerede har startet det viktigste du kan; nemlig å si fra til en voksen om hvordan du har det. Det jeg kan gjøre er å støtte deg i at det er viktig å si fra, og oppfordre deg til å ta direkte kontakt med helsesykepleier på skolen, barneverntjentesten der du bor, men også selvfølgelig snakke med foreldrene dine eller en voksen i familien hvis det er mulig. 

Når disse tankene eller ønskene kommer kan det være godt å snakke med noen der og da, alarmtelefonen til barn- og unge er åpent hele døgnet og har telefonnr. 116 111.

Jeg ønsker deg alt godt - og husk. Det er alltid mulighet for å få hjelp! Du skal ikke gå alene å ha det vondt. 

 

GLM

Besvart: 26.4.2021

Oppdatert: 26.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål