Spørsmål og svar

Tjene penger når man er 13 år

Jente, 13

Hei jeg er 13 og blir 14 i år. Jeg lurer på om jeg bare kan starte å gjøre «commissions» (altså tegne for andre og få betalt for det, frivillig?) Bare for å tjene litt penger :) jeg er veldig glad i å tegne og har rett p slett vokst opp med blyanter, farger og ark. Er det noen regler jeg må følge osv, eller kan jeg bare starte?

Svar

Hei

Så bra at du har en hobby som du brenner for og som du kan bruke til å glede andre. Jeg synes det er en kjempegod ide å forsøke å tjene litt ekstra penger på noe du liker.

Som 13-åring har du lov å ta "lett arbeid" som å være avisbud eller barnevakt. Jeg tror at å lage tegninger på bestilling kan betegnes som lett arbeid, og da er det bare å sette i gang. Kanskje det er bra å begynne å tilby tegninger til familie og venner? Du kan jo tenke litt over hvor mye du skal ta for hver tegning ut i fra hvor mye tid det vil ta og hvor mye materialer du bruker. Så kan det kanskje være fint å høre med de første som bestiller hvor mye de har lyst å betale. 

Lykke til, og god tegning!

Hilsen

Kors på halsen i samarbeid med ung.no

På chat, mail & telefon
Korspahalsen.no - 800 333 21

Besvart: 27.4.2021

Oppdatert: 27.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål