Spørsmål og svar

Jeg synes jeg lukter vondt, noe som kan gjøres?

Jente, 16

Hei, jeg syntes jeg lukter vondt. Tærene mine lukter vondt, nedentil lukter jeg vondt, ånden min er vond(jeg pusser tennene 2-3 daglig+munnskyll+tanntråd) og jeg lukter vondt på morningen. Jeg dusjer med såpe hver kveld, og tar gjerne en dusj på morningen. Jeg bruker deo, men det lukter likevel ikke godt. Hvordan kan jeg lukte bedre, eller ingenting? Mest lurer jeg på hvordan jeg kan lukte godt på morningen. Etter jeg har sovet kommer det en veldig rar lukt, jeg og søsteren min kalles sove(at vi lukter sove) dette er veldig irriterende og jeg vill gjerne unngå det, men hvordan? Er det noe som gjør at ansiktet mitt ikke vil være så oppblåst, øynene mine så fulle av øyerusk og hvordan blir ånden bedre? Jeg er redd for å ha overnatting, ettersom jeg er så ekkel på morningen

Svar

Hei

Det er ikke uvanlig at man lukter fra forskjellige kroppsdeler og kroppsåpninger. Det er svært få som våkner på morgenen med frisk ånde og uten øyevåg i øynene. 

Vi er forskjellige slik at noen har mer kroppeslukt enn andre, noen lukter strammere av svette for eksempel. 

Det er spesielt svette som blir liggende på huden en stund som gir den vonde lukta. Derfor er det viktig å ha god hygiene. Vask deg eller dusj om morgenen og etter trening. Det er en bra måte å holde gammel svettelukt unna på.

Svettelukten kan også sette seg i klærne, så det kan være lurt å skifte genser, T-skjorte, sokker og undertøy hver dag. Det hjelper ikke å være nydusjet hvis du tar på svett tøy fra dagen før.

Svettelukt setter seg mer fast i syntetisk tøy enn i bomull. I tillegg tåler bomull ofte en varmere vask. Derfor er det lurt å bruke plagg i bomull innerst mot huden. Det kan også være en ide å bruke litt vide klær fremfor tettsittende hvis du svetter mye.

Svette føtter lukter tåfis, så god hygien her er også viktig. Kanskje vaske  føttene før du legger  deg, hvis du er plaget med fotsvette. At det lukter sov i rommet og i sengetøyet er ikke unormalt. Skifte sengetøy regelmessig , og lufte godt på soverommet er veldig lurt. Sove med vindu åpent er også deilig om du ikke gjør det.

Overdreven hygiene er ikke bra det heller, men normal god hygiene, deodorant, en god krem, god tannhygiene, som du kan lese om under her, er det man kan gjøre. Det finnes kroppsspray med lukt man kan bruke, men det er ikke lurt å bruke for mye parfyme på kroppen. Du skal lukte deg, og ikke kunstig.

Jeg tror nok du bør tenke at du lukter deg, og hvis du gjør disse tingene jeg har skrevet her så er det godt nok

Det er bare på film og i serier folk våkner opp uten sovehår, søvn i øynene og litt trøtte ansikter.

Det finnes gode produkter på apotek både i forhold til ansiktspleie, tannhygiene og kroppspleie hvis du fortsatt ønsker å prøve ut noe.

Jeg håper du tenker at du skal kunne ha noen på overnatting uten å være redd for hvordan du ser ut når du våkner. Du må tenke på at du er den du er og at du er deg, det er derfor folk vil være med deg. 

Lykke til !

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 2.5.2021

Oppdatert: 2.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål