Spørsmål og svar

Hvorfor lukter jeg nye lukter når jeg er forelsket?

Jente, 14

Hei , dette "plager" meg litt. Hvorfor når jeg føler er interessert / forelsket i noen begynner jeg og lukte nye lukter? Og når jeg ikke har følelsen mer er den borte ;-;. Men den kan dukke opp om jeg tenker på h*n . Jeg kjente nettopp en ny lukt og fant ut av hvem den "beskriver" hvorfor? Er det bare meg?

Svar

Hei

Luktesansen vår er en «gammel» funksjon i hjernen vår, og er ofte forbundet med instinkter og følelser. Dette stammer kanskje fra da mennesket var mer primitivt - tenk f eks på dyr som har svært god luktesans. 

Så det er ikke rart at du kobler sammen følelser for et menneske, med en spesiell lukt. Det har også vist seg at man kan huske ting veldig godt (ting man ellers har glemt), hvis man lukter noe fra den tiden/hendelser. Så lukt henger tett sammen med følelser. Kanskje det er derfor du lukter noe når du tenker på noen? 

Det er noen forskere som mener at luktesansen vår betyr mer enn vi tror, at vi f eks «lukter» oss frem til de vi forelsker oss i. Om dette stemmer 100%, vet en ikke helt. Men luktesans har altså mye med følelser å gjøre. 

Det virker som du har en veldig god og ømfintlig luktesans - og at akkurat din luktesans er svært godt sammenkoblet med følelsene dine. Dette varierer veldig fra person til person. Og jeg tenker at hos deg er denne evnen til å lukte og til å koble det sammen med følelser, uvanlig godt utviklet. 

Det kan også være at du blir ekstra ømfintlig og «åpen» for nye lukter når du er forelsket. Mange forteller at de «ser» ekstra farger når de er forelsket. Så dette handler kanskje om å være ekstra årvåken når man er forelsket - sansene er generelt mer skjerpet. 

Jeg vet ikke om jeg har hørt om andre som har det nøyaktig slik som du. Men det fins mange eksempler i filmer og bøker om folk som f eks forelsker seg i lukten til partneren sin. Og at de kan kjenne igjen denne lukten ekstra godt. 

Jeg tenker uansett at du har en normalt, men ekstra godt utviklet luktesans. Dette er jo egentlig litt spennende, og en fin evne å ha, tenker jeg. 

Alt godt! 

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 17.5.2021

Oppdatert: 17.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål