Kjenner på mer paranoia. Kan det komme pga hasj?
Jente, 17
Jg har alltid vært litt paranoid, men har Blitt ille etter jg tok hasj for ca 3/4 måneder siden. jg gjør det litt. Men Den siste tiden har paranoiaen blitt mye verre, og jg lurer på om cannabis kan være grunnen til at den har blitt så sterk? Jg føler hele tiden at noen ser på meg, men at de gjemmer seg så jg kan ikke se de. Jg klarer ikke engang å gjøre enkle ting, som å ta oppvasken, uten å måtte snu meg og sjekke bak meg hele tiden. Jg klarer heller ikke å fokusere på én ting så lenge før jg føler at jeg må sjekke omgivelsene mine. Det er egnt mest når jg er alene. Jg vet at det sannsynligvis ikke er noen der, men følelsen er så sterk at den føles ekte, og den er veldig skremmende. Det er ikke sånn at jg hører stemmer, eller ser mennesker, men jeg føler at noen er der. Jg ser ofte bevegelser eller ting i sidesynet. Jg føler meg overvåket alltid, og det begynner å bli veldig overveldende. Når jg er med venner å distrahert er dt ikke dårlig. Hva kan det være? Sliter også m søvnparalyse
Hei kjære deg.
Det var leit å ħøre at du sliter med paranoia nå, og en følelse av at noen ser på.
Det med hasj og paranoia og psykose, er ganske sammensatt. Men hasj kan både utløse og forsterke følelse av paranoia og psykose.
Enkelt sagt kan man dele opplevelser med psykose (og paranoia) inn i de som har fått dette utløst pga hasj/rus, og de som har fått det pga en annen sykdom (og som tilfeldigvis er ruset samtidig).
Helt generelt tenker man at en kraftig paranoia eller psykose skal gå over etter ca 1 uke etter rusbruken, eller at man bør være i bedring etter 1 måned etterpå.
Hos deg har har denne følelsen av paranoia vart nå 3-4 måneder etter at du brukte hasj (hvis jeg skjønte deg riktig).
Hasj kan også forsterke psykiske problemer en har fra før av. Så det er godt mulig at hasjen har forsterket din følelse av paranoia som du hadde fra før av.
Så kan det være mange årsaker til at man føler at noen følger med eller ser på en. Noen ganger kan en frykt for psykose eller paranoia, gjøre at man føler man har det mer. Det kan bli en selvforsterkende angst. Og det fins også andre mulige forklaringer på det du opplever. Søvnproblemer kan f eks forsterke eller utløse det også.
Men vi på ung.no kan ikke stille diagnoser. Og jeg kan ikke si noe sikkert om hvor denne paranoiaen kommer fra, uten å undersøke deg.
Så mitt klare råd er at du går til lege. Det høres veldig slitsomt ut å ha det sånn, og det kan tenkes at du trenger hjelp. Det vil ofte være godt å få snakket med noen om det, uansett.
Selv om hasj ikke er et lovlig rusmiddel, kan og bør du gå til lege med dette. Legen er der ikke for å dømme deg, men for å hjelpe deg. Dersom man har avsluttet rusbruken, vil legen uansett fokusere på å hjelpe deg dersom du har ettervirkninger av hasjbruk. Leger har taushetsplikt.
Alt godt! Vennlig hilsen lege, ung.no
Besvart: 6.7.2026
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



