Spørsmål og svar

Hvorfor glir p-ringen ut igjen?

Jente, 19

Hei Jeg har nylig begynt å bruke p-ring. Første gangen jeg startet gikk det fint, men jeg merket at den skled ut et par ganger. Etter andre runde med p-ring har den imidlertid ikke sittet inne. Jeg synes det er rart og litt slitsomt å måtte justere den daglig, og noen ganger flere ganger om dagen. Jeg håper på å få svar på dette problemet.

Svar

Hei

Så dumt at dette skjer når du setter inn p-ringen. Det er jo ikke meningen at den skal skli ut igjen, så det er forståelig at du blir frustrert over dette.

Det er noen som plages av at ringen sklir ut ved oppstart av p-ring. Da er gjerne forklaringen at jenta har ikke satt ringen langt nok inn. Når den er langt nok inne så holder skjedeveggen ringen på plass. Noen er litt redd for å sette ringen langt nok inn fordi livmoren er over skjeden, men det er helt umulig å sette p-ringen opp i livmoren. Dette er på grunn av livmortappen som er en slags barriere inn mot livmoren.

Det er også noen som kan ha en skjedekrans som fører til noen problemer med innsettingen. Du kan få en lege til å undersøke dette. Det kan også gjøres på helsestasjon for ungdom som er gratis.

Ringen kan settes inn mens du sitter på huk, ved å plassere den ene foten på toalettet, eller mens du ligger. Ringen klemmes sammen og føres inn i skjeden. Du kan godt ha litt vann (ikke varmt) på den slik at den glir lettere inn. Hvis ringen sitter riktig skal det føles komfortabelt, hvis ikke, skyver du den forsiktig lenger opp i skjeden.

Ringen er elastisk og holder seg vanligvis på plass i skjeden. Risikoen for at den faller ut er minimal. En sjelden gang kan likevel ringen støtes ut, for eksempel ved fjerning av tampong eller ved toalettbesøk. Ringen kan skylles i kaldt eller lunkent vann, før den settes inn igjen.

Kjenn etter om ringen sitter på plass etter hvert toalettbesøk de første dagene. Etter hvert kan du sjekke om ringen sitter på plass for eksempel en gang i uken.

Som du ser så er det ikke så lett å si hvorfor akkurat dette skjer med deg, men fortsetter du å plages så ta kontakt med lege for en vurdering. Håper det ordner seg for deg da p-ring er en fin prevensjon å bruke.

Håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.

Helsesykepleier

ung.no.

Besvart: 9.10.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål