Jeg ble utsatt for voldtekt, men vet ikke hva jeg skal gjøre?
Jente, 18
Jeg ble voldtatt av exen min mens jeg sov (vi var fortsatt sammen mens det skjedde) var ikke en "alvorlig sak» men anmeldte og det ble henlagt. Jeg har ikke slitet mye med mentale helsen min bortsett fra angst. men nå så føler jeg på en slags depresjon og føler jeg er så nære med å få et sammenbrudd. går rundt med klump i magen og tenker noen ganger på å ta livet mitt. men jeg tenker bare vet jo at jeg ikke kommer til å gjøre det. Men har aldri hatt det så «bra» før sånn egentlig men føler meg bare så sinnsykt dritt. Klump i hals mange hjerte hver gang jeg er alene. var hos bup (var 17 når det skjedde) det skjedde i mai. men var så sinnsykt dårlig hjelp å få der. veldig kjip opplevelse. vet bare ikke hva jeg skal gjøre
Svar
Hei!
Så leit å lese at du ikke har fått så god hjelp etter å ha vært utsatt for voldtekt. Det kan kjennes ekstra vondt å ikke bli trodd når en har opplevd noe så vondt som en voldtekt. Å oppleve at politiet henlegger anmeldelsen kan kjennes veldig vondt.
Det beste en kan gjøre etter å ha vært utsatt for seksuelle overgrep, er å snakke med noen og få hjelp til å bearbeide det en har opplevd. Du sier du ikke har fått god hjelp, det er veldig dumt, men det er viktig å tenke at du kan få den hjelpen du trenger.
Et bra sted å få hjelp, er helsestasjon for ungdom i kommunen din. De vil enten gi deg hjelpen du trenger eller så vil de vite hvor du kan få den. Jeg legger også ved noen lenker du kan sjekke ut.
Du kan synes det er vanskelig og håpløst slik du har det nå, men du vil få det bedre når du får god og riktig hjelp.
Lykke til.
Håper svaret var til hjelp for deg!
Hilsen Sexologisk rådgiver - NACS i samarbeid med ung.no
Besvart: 19.10.2024
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
