Spørsmål og svar

Sliter med å tisse etter mye sex.

Jente, 17

hei, jeg har hatt sex kanskje sånn 12 ganger med samme fyr i løpet av en helg. jeg var dårlig på å gå å tisse etter sexen. vi brukte kondom en eller noen få av gangene, usikker på om han kom inni meg eller ikke, men tror det. dagene etter har jeg slitt med at det føles ut som at jeg må tisse eller at det er noe som vil ut der nede. jeg tok også angrepille på lørdag men vi hadde sex igjen bare timer etter det igjen også. men nå, om jeg tisser, så føler jeg bare at jeg må tisse med en gang igjen. og hvis jeg lsm slapper av underlivet helt så kommer det litt mer tiss men da får jeg en sånn intens kort smerte i hele underlivet/nederst i magen. er en veldig ubehagelig følelse for føles nesten konstant som at det er noe som trenger å komme ut. jeg tok inn en tampong for å se om det skulle hjelpe på en måte men når jeg tok den ut igjen så var det noe hvitt belag på den. skjønner ikke om dette kan være gammelt cum eller hva? og lurer generelt på hva det er med meg.på forhånd, takk for svar:)

Svar

Hei kjære deg.

Det er ikke uvanlig å få plager etter sex. Særlig om man har mye sex eller ikke har hatt sex på en stund. Da kan huden bli irritert (man kan få "gnagsår" i underlivet) og sår.

Man kan også få urinveisinfeksjon (kalt uvi), også kalt blærekatarr, etter sex. Uvi kommer fordi bakterier fra rundt endetarmen kommer seg mer fortil i underlivet, der urinrøret er, og så kryper bakteriene opp i blæren. Da kjenner man ofte at man må på do hele tiden, men det kommer lite, og man får ikke ut alt man vil. Det kan svi og gjøre veldig vondt og "knyte seg" når man tisser.

Behandlingen mot slik uvi er antibiotika på resept av lege. En uvi kan gå over av seg selv etter noen dager. Men siden det er så plagsomt, går de fleste til lege for å få medisiner. Det hjelper raskt.

Du spør om det kan ha vært gammelt cum/sæd som var på tampongen du tok ut. Det KAN det være, men det kan også være utflod.

Noen ganger blir utfloden tykk og klumpete (som cottage cheese), samtidig som man har kløe og svie i hud og skjede. Dette kan være sopp. Sopp er ufarlig og ingen kjønnssykdom, men kommer av en ubalanse i skjedens bakteriemiljø.

Sopp kan gå over av seg selv, eller behandles med reseptfrie soppmidler fra apotek. Men første gang man mistenker sopp, bør man få en legesjekk først.

Jeg kan ikke si si sikkert hva dine symptomer kommer av når jeg ikke har undersøkt deg selv. Og siden du kanskje har urinveisinfeksjon og sopp, bør du gå til lege. Forsøk å få en snarlig time hos fastlege eller på helsestasjon for ungdom. Ellers kan man godt kontakte legevakt for ei urinveisinfeksjon, det er ikke uvanlig.

Når det gjelder nødprevensjon, så er det nødprevensjon for samleier som alt har skjedd. Det virker kunved å utsette eggløsning som ikke alt har skjedd - har den skjedd, virker den ikke. Nødprevensjon virker ikke mot samleier fremover i tid heller.

Siden du hadde samleie etter nødprevensjon, kan det hende at du kan bli gravid av det samleiet. Jeg kan ikke si noe om risikoen når jeg ikke vet mer om dette.

Men jeg anbefaler at du spør legen om også dette. Og dette er noe som haster mer, siden hver time teller når det gjelder nødprevensjon.

Vi på ung.no kan ikke gi helsehjelp og kan ikke erstatte vanlig eller akutt helsehjelp. Så her bør du kontakte legevakt og spør hva du skal gjøre. Du kan også chatte med Sex og samfunn om dette (i tillegg).

Man kan bruke nødprevensjon opptil 2 ganger per menssyklus. Men samtidig bør man passe på å ikke bruke annen hormonprevensjon dagene etterpå.

Så her bør du alså, for å unngå graviditet, spørre legevakten hva du skal gjøre nå! Man kan f eks sette inn kobberspiral for å unngå graviditet. Kobber er ikke et hormon.

Du kan også lese mer om dette på sex og samfunn sine sider, og der kan du også chatte med dem.

Husk at du også bør testes for kjønnnsykdommer som klamydia. Klamydia kan gi symptomer som kan ligne på uvi og litt på sopp også.

Oppsummert: Gå til legevakt/lege for å sjekke om du har uvi og/eller sopp. Spør lege/legevakt hva du skal gjøre med det samleiet etter du tok nødprevensjon, om du skal få annen hjelp mot det. Les/chat gjerne med sex og samfunn, og test deg også for kjønnsykdommer!

Masse lykke til!

Alt godt! Vennlig hilsen lege, ung.no

Besvart: 7.2.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål