Spørsmål og svar

Sa ikke nei heller, fordi jeg ikke turte å si noe.

Jente, 15

jeg hadde samleie med en gutt men jeg hadde egentlig ikke lyst og jeg sa ikke ja men jeg sa ikke nei heller fordi jeg ikke turte å si noe til han siden han er skummel. jeg har ikke turt å sagt det til noen men jeg sa det nettopp til bestevennen min etter at jeg har løyet flere ganger om det fordi jeg har vært redd for at noen skulle finne det ut. men jeg er lei av å gå igjennom det alene. jeg vet ikke hva jeg kan kalle det fordi jeg ikke sa nei men turte ikke stoppe han og alt jeg ville gjøre var å dytte han vekk og løpe men jeg klarte det ikke. jeg turte ikke fordi jeg var redd for hva som skulle skje og nå er jeg redd for at alle skal finne ut og jeg er redd for at bestevennen min blir skuffet for at jeg ikke har sagt noe om det før

Svar

Hei!

Jeg forstår at dette er vanskelig.

Det er viktig at du vet at for at en skal ha seksualitet/sex sammen, skal begge ville det, begge skal samtykke og si ja til det. Det er ikke lov å ha seksualitet/sex med noen som ikke har sagt ja.

Når slik som dette skjer, kan en bli så redd at en ikke klarer å si noe. En kan bli redd for hva som kan komme til å skje, hvis en sier nei eller prøve å rømme unna situasjonen.

Du kunne ikke noe for det som skjedde.

Du skylder ikke å fortelle venninnen din noe som helst. Det er du som bestemmer hva du vil snakke med venninner/venner om. De har ikke noe med det.

Men det er tungt å gå gjennom noe som dette alene.

Tror du at du kan snakke med foreldrene dine/de foresatte om det som skjedde?

Hvis det er vanskelig å forklare kan du vise utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å si så mye til å begynne med. Kanskje kan de hjelpe deg, trøste deg og støtte deg?

Du kan snakke med overgrepsmottaket. Her kan du finne ditt nærmeste overgrepsmottak. (Du må krysse av i boksen "overgrepsmottak" under overskriften "Type tilbud".)

Hvis det er langt til nærmeste mottak, kan du ringe legevakten 116 117 for å få vite hvor du skal dra. Du kan også dra direkte til legevakten og få hjelp der.

Hvis du ikke har vasket klærne og undertøyet du hadde på deg, kan du ta med i en pose.

Det er viktig at du raskt får snakket med en fagperson. En ting er å sikre bevis. En annen ting er dette med å få nødprevensjon.

Da får du også mulighet til å sette ord på tanker og følelser du har om det som skjedde. Du vil få gode innspill som kan hjelpe deg videre.

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen eller du kan snakke med en fagperson på helsestasjon for ungdom.

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 3.9.2023

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål