Hvordan "komme ut av skapet" til venner og familie?
Annet, 13
Hei jeg er bifil men jeg lurer på hvordan jeg kan komme ut av skapet til foreldrene mine og venner. Jeg har sakt til mine 3 nærmeste venner at jeg er det men lurer på hvordan jeg skal si det. Har dere noen tips? Jeg vil egt også at de andre i klassen min skal få vite om det men jeg er redd for å bli mobba. Det som er, er at guttene bruker homo og lesbisk som skjellsord og da er jeg redd for at de kommer til å le, si det til andre klasser og baksnakke meg og sånt. Jeg er også redd for at de andre jentene i klassen min gjør det også fordi det er noen som er ganske frekke, baksnakker folk og fniser. Jeg vil egentlig bare også at folk kan stoppe å si til meg sånn «se han gutten der borte» når jeg bifil. Akkurat nå liker jeg en jente men det kan også snu kanskje men jeg kan også være lesbisk men jeg velger å være bi fordi om jeg ombestemmer meg fort kan det høres rart ut hehe. Men ja tilbake til det jeg sa istad, har dere noen tips eller triks som dere anbefaler? Takk :)
Svar
Hei!
Så flott at du tar kontakt med oss angående dette. OG så godt at du har sagt det til dine nærmeste venner også. Det er vanskelig å slitsomt å være alene om dette og godt å ha noen som du kan stole på 100% og som støtter deg. Husk at det er du som eier din historie og det er helt opp til deg hva du ønsker som skal bli sagt.
Jeg har lagt ved noen artikler som gir gode råd om det du spør etter. Kanskje kan du skrive ned det du vil si til dine foreldre? Jeg syns du bør ta kontakt med helsesykepleier på skolen din til å hjelpe deg med dette. Eller har du en lærer som du er trygg på? Å si det til dine foreldre er viktig slik at de også kan hjelpe og støtte deg.
Du kan føle deg mindre verdt når du opplever at din måte å leve livet på blir brukt som skjellsord av andre. Det er viktig å si i fra dersom du opplever mobbing, eller annen urettferdig forskjellsbehandling på grunn av din legning eller kjønnsidentitet.
Du trenger ikke å håndtere dette alene. Snakke med en lærer, helsesøster eller minoritetsrådgiver, eller noen andre du stoler på. De skal støtte deg og kan ta det videre til skoleledelsen slik at det blir håndtert på en måte som føles bra for deg.
Jeg heier på deg:-)
Masse lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 13.3.2022
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

