Spørsmål og svar

Jeg blør mye og det kommer klumper med blod, er det farlig?

Jente, 13

Jeg har mensen og jeg blør veldig mye søstra mi har samme probleme og sier at det ikke er farlig mem jeg ville være sikker er redd for og mistete for mye blod og jern er det noe jeg kan spise som gjør at jeg ikke mister så mye jern og jeg får såne klomper i blodet og er redd for at det er farlig😔😥

Svar

Hei

Så bra at du tar kontakt.

Det er sant det din søster sider, det er ikke farlig.

Noen som blør mye kan trenge å ta jerntilskudd i form av tabletter men da er det lurt å sjekke med en blodprøve hos fastlegen før man starter med jern.

De klumpene du får er helt normale. Hos de som har litt kraftigere blødninger vil blodet ofte kunne koagulere og komme ut som klumper. Noen av klumpene under menstruasjonen kan også være små biter av livmorslimhinnen som avstøtes og det er helt normalt.

Så du trenger ikke å være redd for at dette er farlig. Og for å være helt sikker på at du ikke har lavt jern vil jeg anbefale deg til å ta en blodprøve hos fastlegen din.

Håper du fikk svar

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 29.7.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål