Liker ikke at kjæresten min ser porno
Jente, 19
Hei, jeg og kjæresten har vært sammen i 8 mnd. Jeg vet han så på porno osv i starten av forholde vårt, men jeg fortalte til han at jeg ikke likte at han gjorde det, og at det gjorde meg meg usikker og ukomfortabel. Nå har det gått flere mnd siden vi har snakka om det og jeg fant på mobilen hans at han hadde vært inne på litt ting for noen uler siden. Hvordan burde jeg ta opp dette med han på nytt, uten at han skal tro jeg har snoka på mobilen hans?
Svar
Hei
Det er ingen god følelse hvis man kjenner seg usikker i et forhold. Det er nok mange jenter som kan kjenne seg igjen i det du skriver. Mange kan kjenne på en usikkerhet og liker ikke at kjæresten sin ser på porno, selv om mange unge ser på porno når de onanerer. Både jenter og gutter ser på porno. Det kan være mange grunner til at en ser på porno, alt fra at en bruker det til å onanere eller for å få inspirasjon til sex.
Kjæresten din vet at du ikke liker det, men så er det også sånn at du ikke kan bestemme om han skal se på porno eller ikke.
Jeg skjønner at det er vanskelig å ta opp da du har vært inne på hans mobil. De fleste synes jo ikke at det er greit at noen sjekker mobilen sin, og han kan opplever at du også går over en grense?
En vet at mange ser på porno. Noen gjør det alene, andre sammen med en partner. Porno kan gjøre at en blir kåt, tent og klar for sex. Det kan gjøre at en blir inspirert til å prøve ut nye ting eller at en føler seg underlegen fordi en ikke ser like bra ut som de som er modeller. Hvis du klarer å tenke at denne pornoen ikke har noe med deg å gjøre så vil det kanskje bli litt lettere.
Hva med å spørre han igjen om han ser porno? Selv om det ikke unormalt at gutter ser på porno selv om de er i et forhold, så tenker jeg at dere bør snakke om dette igjen så dere finner litt ut av hvordan dere skal forholde dere til dette fremover.
Du trenger ikke å si noe om at du har sjekket mobilen. Da er det nok det som blir fokuset.
Ta heller en prat om porno og spør om grunnen til at han ser på porno. Som sagt tror jeg ikke det er for å se på andre damer, men heller det å bli raskt kåt. Be han også lytte til hva som gjør at du ikke liker det.
Tror nok ikke at din kjæreste ønsker å såre deg ved å se på porno, men at det er tenning og kåthet som styrer dette.
Vennlig hilsen helsesykepleier i samarbeid med ung.no
Besvart: 20.1.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
