Hvordan kan jeg få mens og hvordan kan jeg bli gravid?
Jente, 19
Hei. Jente 19. 173 cm. 120 kg. Jeg tar 3 x 500 av metformin i håp både om vektnedgang og graviditet. Har gjentatte ganger fått positiv eggløsningstest (over 5-6 dager) i strekk. Men ingen graviditet/mens. Hvorfor det? Mitt andre spørsmål er om dere har forslag til vektnedgang. Spesifikt hva man skal spise/ hvor mye for å gå ned. Vil så sort starte familie. Men vanskelig å gjøre med denne sykdommen. Og jeg er så fortvilet. Håper virkelig på svar på disse to spørsmålene.
Svar
Hei kjære deg.
Jeg skjønner godt at du er fortvilet hvis du ønsker barn og går og venter på at det skal skje. Det kan jo ta minst ett år for helt sunne og friske par å bli gravide også - så det må man huske på.
Men hos deg virker det som du får hjelp for å bli gravid, siden du står på metformin? Dette gis ofte til de som har diabetes, eller som har pcos og et barneønske.
Jeg skjønner godt at du spør om hjelp til vektnedgang. Men vi på ung.no kan ikke gi diagnoser - altså kan vi ikke si sikkert hvorfor akkurat du ikke får mens eller blir gravid. Dette må man få en fysisk legesjekk, for å få et svar på. Her kan det være mange mulige forklaringer. Og jeg kan ikke si noe sikkert om dette, når jeg ikke kan undersøke deg selv.
Vi på ung.no kan heller ikke sette opp en kostholdsplan for deg. Dette går utover det vi på ung.no kan og får lov til å gjøre. For ung.no kan ikke erstatte vanlig legehjelp.
Så vi kan gi generell informasjon om kosthold; Det viktigste er kanskje å unngå godteri, brus og chips og usunne bakevarer osv. Man bør ha faste måltider, spise mye grønt, frukt og grønnsaker og grove og magre produkter (velg f eks grovbrød, lettmelk og lettsmør, bruk mye grønnsaker i middagen, unngå fete sauser og unngå ferdigmat).
Jeg legger også ved en kostholdsplanlegger du kan prøve ut.
Så jeg beklager at jeg ikke kan gi deg de utførlige eller konkrete svarene du kanskje ville ha. Men det er utenfor det vi gjør her på ung.no .
Så du bør altså oppsøke fastlegen din for dette - still spørsmål om fruktbarhet og mens der, og si at du ønsker hjelp til vektnedgang og med kostholdet.
Masse lykke til til dere!
Alt godt! Vennlig hilsen lege, ung.no
Besvart: 27.3.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

