Er 17 år. Vil kjøpe bolig til 3 mill om 5 år. Tips?
Jente, 17
Hei, jeg er super stresset for alt. Føler det er så mye press, har du tips til sparetips og plan for å kunne få kjøp egen bolig til rundt 3 000 000 kr innen 5 år? Hvordan takle livet?
Svar
Hei!
Det er leit å høre at du er stresser for alt og at du opplever mye press! Håper du har venner og familie du kan snakke med. Hvis du ikke vil snakke med verken venner eller familie om presset du føler på, kan du ta kontakt med skolehelsetjenesten eller fastlegen din.
Det hjelper å snakke med noen! Noen du har tillit til.
Så spennende at du drømmer om å kjøpe bolig!
Hvis du vil kjøpe en bolig, må du starte med å spare penger. Litt er bedre enn ingenting.
Det kan ta lang tid å spare opp nok egenkapital.
De færreste har råd til å kjøpe drømmeboligen i starten av 20-årene.
Hvis du ikke har råd til å kjøpe en bolig til 3 000 000 kr om 5 år, kan du kanskje ha råd til å kjøpe en bolig til 2 000 000 kr om 5 år.
Eller - så kan du utsette planen om å kjøpe bolig 10 år frem i tid. Da har du dobbelt så lang tid å spare på.
Det høres uansett ut som at du har et klart mål - eie din egen bolig i løpet av 20-årene. Da er også motivasjonen for å spare, sterk.
Veldig mange som kjøper bolig, må ta opp et boliglån.
Da sender man en lånesøknad til banken.
Når banken mottar lånesøknaden, vil de vurdere hvor mye de er villige til å låne ut til deg. Banken må følge bestemte regler når de foretar en slik vurdering. Reglene finner man i noe som kalles utlånsforskriften.
Poenget med utlånsforskriften, er at banken ikke skal låne ut penger til mennesker som ikke vil klare å betjene (betale ned på) et lån.
Hvis du må ta opp et boliglån, krever banken at du har spart opp nok egenkapital og at du har en stabil inntekt som viser at du kan betjene et lån. Det vil si at du klarer å betale renter og avdrag hver måned til forfallsdato.
Du kan ta kontakt med banken din og be om å snakke med en autorisert rådgiver. Si, som sant er, jeg drømmer om å kjøpe en bolig om 5 år. Er det mulig med den økonomien jeg har nå? Hva må jeg eventuelt endre på?
Det er veldig lurt å sette opp en spareplan, slik du nevner.
En spareplan kan hjelpe deg å nå målet ditt.
Lag faste, månedlige trekk fra brukskontoen din inn på en sparekonto. Ikke bruk pengene du sparer!
Se om du kan få den en deltidsjobb. Hvis du øker inntekten din, vil du kunne spare mer. Men ikke la en deltidsjobb gå utover skole.
Hvis spareplanen ikke går helt som du ønsker, ikke la deg stresse av det. Utsett heller fristene du har satt for deg selv. Det kan ta bort noe av presset du kjenner på.
Unngå kredittkjøp når du fyller 18 år (ser at du er 17 år nå).
Ikke bruk penger du ikke har. Kort og greit. Det kan ødelegge en spareplan og en boliglånssøknad.
Lykke til! Dette klarer du.
Vennlig hilsen
Forbrukerrådet i samarbeid med ung.no
Forbrukerrådet er en interesseorganisasjon som arbeider for et forbrukervennlig samfunn, og vi hjelper deg med å løse ditt forbrukerproblem gjennom råd og veiledning hvis du og selgeren blir uenig.
Besvart: 11.2.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

