Spørsmål og svar

Jeg fikk mensen igår, og vil absolutt ikke ha det. Hva kan jeg gjøre?

Jente, 13

Hei! Jeg fikk i går (sent på kvelden) mensen. Jeg må bare få sakt, for noe Dritt mensen er. Jeg vet jo hva som skjer og hva som er mensen og hvorfor vi får det. Jeg har hatt det under 24 timer og jeg syns det er nå forferdelig DRITT. Vil absolutt ikke ha mensen, så finnes det måter slik at jeg kan slutte og ha mensen, eller like det litt bedre??

Svar

Hei

Jeg skjønner godt at du ikke liker å ha mensen, og kunne tenke deg å bli kvitt problemet. Det er mange som tenker slik. Du har nettopp fått den, og er ikke vant til hva du kan gjøre når du har det. For å si noe positivt om at du har fått mensen, viser det at du har en normal og frisk kropp, som er istand til å få barn når du blir eldre og er klar for det. Her kan du lese mer om disse positive sidene ved å ha mensen.

Du spør om det er noe du kan gjøre for å slutte å ha mensen. Da må jeg svare deg, at det er mulig å regulere mensen med hormonell prevensjon. Det finnes p-piller, p-stav  og hormonspiral som skiller ut hormoner som påvirker eggløsningen og menstruasjonssyklus, slik at man ikke blir gravid og kan gi svært lite blødninger. Du er ennå litt ung og har ikke hatt mensen mer enn kort tid, så jeg tenker at det foreløpig er for tidlig for deg nå. Du kan snakke med helsesykepleier på skolen eller Helsestasjon for ungdom når du er klar for å snakke mer om dette. 

Les mer om den første mensen.

Håper dette gav deg noen positive tanker om din egen kropp og håp om at det finnes metoder å regulere mensen på når du blir litt eldre.




Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 22.2.2019

Oppdatert: 22.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål