Jeg får sånn skyldfølelse av å onanere, har du tips på å stoppe å onanere?
Jente, 13
Hei! Jeg startet å onanere for noen måneder siden. Jeg visste ikke hva jeg gjorde, men får såå sinnsykt skyldfølelse! Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre! Jeg begynner å gråte fordi hver gang jeg har gjort det sier jeg at jg skal aldri gjøre det igjen! Jeg får så vondt av det! Går rundt og føler meg som en annen person! Jeg vil ikke gjøre det. Men jeg har kommer i puberteten, det føles som det lever sitt eget liv. Jeg vil ikke gjøre det! Hvordan kan jg stoppe? Jeg vil ikke gjøre det! Jeg trener mye, men jeg HAR IKKE LYST Å GJØRE DET! Har nesten lyst å opere bort tissem fordi den skal ha følelser hele tiden ( skal selfølgelig ikke gjøre det da ). Men hva skal jeg gjøre? Mamma sa at det er helt vanlig og normalt, men jeg har forsatt skyldfølelse og føler meg kjempe rar! Plis gi tips på å stoppe, fordi jeg kan klare meg kjempe fint uten det
Svar
Hei jente 13 år.
Jeg forstår at du har det vanskelig om din onanering fører til tanker som gir deg skyldfølelse. Samtidig er jeg nysgjerrig på hva du tenker som får deg til å føle på skyld og ønske om å slutte å onanere. 
For jeg er helt enig med mamma at onanering er helt vanlig og normalt. Det er faktisk veldig sunt og bra for deg og det er ingen grunn til at du skal kjenne på noen form for skyld. Det er en del av din normale seksuelle utvikling og setter deg i stand til å nyte egen kropp. Dette kan du lese mer om i artikkelen jeg legger ved.
Men noen kan oppleve at onaneringen tar litt overhånd i perioder, da kan det være litt lurt å finne noen knep for å begrense det til tider på døgnet som passer. Les mer om dette i denne artikkelen.
Jeg synes du skal slappe litt av og forsøke å tenke at du er helt normal og at det er bra at du undersøker og utforsker egen kropp og seksualitet. Nyt ungdomstiden din og unngå å plage deg selv med urettferdige tanker som gir deg skyldfølelse. Onani i passe mengder er bra for deg.
Ellers synes jeg det er bra at du har snakket med mamma om dine tanker rundt dette. Det hjelper å snakke med noen når en kjenner på slike vonde følelser. Jeg vil også anbefale deg å ta en prat med helsesykepleier på skolen. Her kan du få gode råd og hjelp til å tenke annerledes om din kropp og din behov for å onanere.
Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 16.3.2019
Oppdatert: 16.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål