Jeg er veldig tynn, hvordan legge på meg?
Jente, 16
Hei! Jeg er veldig tynn, men ikke spesielt høg. Jeg har veldig lyst til å legge på meg og bli litt kraftigere, men jeg får det ikke til. Hva kan jeg gjøre?
Svar
Hei!
For å legge på seg så må man spise en god del mer kalorier enn man forbruker. Har man høy forbrenning, så kan det være ganske vanskelig. Noen føler de må spise enorme mengder mat, og det er ikke alltid så gjennomførbart.
Heldigvis finnes det andre råd for å øke vekten gjennom kosthold, som ikke innebærer at man må spise så mye. Man må heller spise mer energitett mat (mat med mye kalorier). Det finnes heldigvis sunn mat som har mye kalorier, og her skal du få en del råd.
Her er mine beste råd for å øke vekten:
- Bruk et tykt lag myk margarin på brødet
- Bruk mye pålegg, helst kaloririke: majones, rekesalat, italiensk salat o.l, remulade, peanøttsmør, makrell i tomat. Eller proteinrike: leverpostei, ost, kjøttpålegg, fiskepålegg, egg.
- Bruk lettmelk eller helmelk som drikke til måltidene
- Rør inn 1-2 ss raps-/olivenolje i yoghurt og havregrøt
- Lag supper og sauser med ekstra smør/margarin, matolje eller fløte
- Ha raps-/olivenolje på salaten
- Ha raps-/olivenolje i smoothie
- Bruk ofte fet fisk (laks, makrell, ørret, kveite) i stedet for mager fisk (torsk, sei)
- Ikke la det gå mer enn 3 timer mellom hvert måltid
- Spis kveldsmat hver dag
- Unngå å bruke lettprodukter
- Nøtter er veldig kaloririke, og kan spises som et mellommåltid eller på slutten av et måltid. Spis gjerne 2 never nøtter (mandler, valnøtter) flere ganger om dagen
Matolje kan tilføres i overraskende mye mat. Velg rapsolje eller olivenolje, da disse har det sunneste fettet.
Håper disse rådene vil være til hjelp for deg!
Lykke til!
Vennlig hilsen
klinisk ernæringsfysiolog, for ung.no
Besvart: 25.3.2019
Oppdatert: 25.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål