Pappa synes så synd på de og jeg vet ikke hva jeg skal gjøre?
Jente, 14
Hei, jeg vil bare starte med at jeg elsker denne siden og at den har hjelper meg veldig :)) Okay jeg går rett på sak, for en halv time siden satt faren min i sofaen attmed meg og han ble oppringt av farmora mi der hun sa at søskenbarnet til pappa har hengt seg selv. Pappa er veldig nær hele familien sin spesielt farmor de snakker i nesten en time hver helg og jeg vet ikke hvordan jeg skal skrive dette men jeg kjører på. I det siste er det veldig mange som har dødd på pappa sin side som farfar, (nå) begge søskenbarnene sine (han har igjen bare 1 på mor siden hans) tanter og onkler osv. Mange av kreft men denne var værst.... pappa er kjempe lei seg fordi hans tante og onkel har mista to unger nå og en søster og sånt.... og pappa synes så synd på de og jeg vet ikke hva jeg skal gjøre, plz svar
Svar
Kjære jente 14 år
Så leit å lese at søskenbarnet til faren din har valgt å gjøre det slutt på livet sitt og at det er flere i familien som har blitt rammet av kreft. Det er veldig trist for alle rundt, og jeg forstår at du blir fortvilet og bekymret for faren din.
Du virker veldig omsorgsfull og god, og jeg vil tro at faren din setter pris på at du tenker på han og ønsker han alt godt. Han er heldig som har deg som datter. Samtidig så kjenner jeg at det nå også er viktig å minne deg på at pappa er voksen og kanskje også mer robust enn det du føler akkurat nå. Det er naturlig å bli opprørt og veldig lei seg når noen går bort, og når noen velger å ta sitt eget liv så settes det i gang mange tanker og følelser, og det er alltid fryktelig vondt for de som står rundt.
At pappa er lei seg nå er forståelig og normalt, og jeg håper han har flere gode støttespillere rundt seg. Han har - som du skriver noe om - moren sin, som han har en tett dialog med. Det er helt sikkert veldig godt for han.
Jeg synes du skal snakke med pappa om hva du tenker på og hvordan du så gjerne vil støtte han. Forhåpentlig så kan dere få til gode samtaler som kan være fint, trygt og godt for dere begge. Kanskje dere også kan forsøke å gjøre noe sammen som kan gi dere begge en liten pause i det vonde. Det er alltid veldig godt når en står midt oppi vonde livshendelser.
Du kan også oppsøke helsesykepleier på skolen din og be om støttesamtaler, om du ønsker å ha noen å snakke med om det som skjer i familien din nå. Det tror jeg kan være godt for deg. Sammen kan dere få sortert litt tanker og følelser, og der kan du også få gode råd for hvordan du skal stå sammen med familien i sorgen.
Jeg har lagt ved flere artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.
Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 1.4.2019
Oppdatert: 1.4.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


