Humøret mitt svinger veldig og jeg vet ikke hva jeg kan gjøre?
Jente, 15
Hei, er en jente på 15. Jeg har slitt med humøret mitt i snart 2 år. Det svinger veldig og jeg vet ikke hva jeg kan gjøre. Jeg har vært hos skolens helsesøster og hos psykisk rådgiver, men fikk ikke noe ut av det. Jeg har slitt en del med selvskading og nå har det blitt værre. Ingen vet om dette og jeg tør ikke betro meg til noen jeg kjenner i frykt om å ikke bli tatt seriøst. Men jeg føler nå at jeg snart ikke orker mer. Det blir for slitsomt, og humøret som svinger opp og ned går utover skolearbeid og sosialliv. Er redd jeg kommer til å prøve å drepe meg selv igjen. Hva kan jeg gjøre?
Svar
Hei jente 15 år
Det høres vanskelig ut for deg og jeg forstår at du er fortvilet og ønsker hjelp.
Vit at det finnes hjelp å få og at du kan få det bedre!
Jeg tenker du må oppsøke hjelp, for du skal ikke ha det sånn som du har det nå og være helt alene med det strevet som du kjenner så sterkt på.
Jeg vil be deg om å oppsøke helsesykepleier eller Helsestasjon for ungdom, og be om hjelp der. Selv om du har vært hos helsesykepleier før og ikke opplevde at det hjalp deg da, så ikke gi opp - for de kan hjelpe deg! Helsesykepleier/Helsestasjon for ungdom vil ta deg på alvor. De kan tilby støttesamtaler og vurdere om du er i behov av mer spesialisert hjelp som eksempelvis fra Psykisk helse i kommunen og vil da kunne henvise deg dit så du kan få psykologsamtaler.
Dersom det vurderes at du er i behov av hjelp fra BUP, så må fastlegen din involveres og det må sendes en henvisning. Ventetiden ved BUP er justert og nå ikke så lang som tidligere, grunnet nytt pakkeforløp-system som ble igangsatt tidligere i år. Ved BUP kan du få utredning og behandling, med hovedmål om at du skal få det bedre med deg selv.
Jeg vil i tillegg anbefale deg å snakke med foreldrene dine. De bør vite hvordan du har det nå, så de kan tilby deg støtte, trygghet og masse kjærlighet. Det tenker jeg at du trenger!
Det er i tillegg viktig at du tar godt vare på deg selv nå. Sørg for å ha gode mennesker rundt deg, hvil og få nok og god søvn, spis regelmessig og søk etter gode hvileskjær der du jobber aktiv for å være her og nå.
Jeg har lagt ved flere artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.
Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 30.4.2019
Oppdatert: 30.4.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål