Føler sinne og skuffelse over eksen, hva kan jeg gjøre?
Jente, 18
Hei. Eksen gjorde slutt (melding(!)) for ca 4 mnd siden. Jeg har ikke prata med han på ca 2 mnd. Tiden etter bruddet var helt jævlig og jeg var langt nede. Det går litt bedre nå. Men merker at han hele tiden ligger i tankene, enten langt bak eller så drømmer jwg om han. Jeg føler fortsatt savn og jeg følte meg trygg på han, fortalte hverandre ting som ingen andre visste. Også er alt borte, etter 1 år. Jeg vil slå av alle følelsene mine, og bare gå videre. Jeg minner meg selv på at det finnes bedre der ute, men er redd for å stole på noen igjen, samt er jeg en erfaring rikere. Men jeg vil få han helt ut av hodet, jeg er ganske sikker på at han ikke tenker på meg, da han virka ganske kald forrige gang jeg prata med han. Noe som såra mer. Føler på sinne og skuffelse. Vil få alt bort.
Svar
Hei Jente 18år!
Beklager så mye for sent svar! Jeg forstår at dette har vært en tung tid for deg, så jeg skal prøve og svare deg så godt jeg kan. Å komme over eksen er som du sier ikke lett, men det er en prosess. Det er vanskelig å styre tankene og drømmene sine i en annen retning, men det er mulig med tid og fokus. Det er på ingen måte lett, men på samme måte som alt annet, så tar det tid å innøve seg en vane. Én idé kan derfor være at hver gang tankene dine glir over på han eller forholdet deres, så må du finne deg selv på jorden igjen og styre konsentrasjonen vekk, tving tankene over på noe annet som gjør deg glad.
Å komme seg videre er på ingen måte enkelt og du må nok tre utenfor komfortsonen din og gjøre deg sårbar igjen. Det er vanskelig å komme innpå nye mennesker dersom vi ikke åpner opp og har tillitt, men det er skummelt. Avhengig av hvordan du ser på det så kan du enten vende deg til å stole på noen litt etter litt ved å finne et vedkomne du liker eller du kan kaste deg rett ut i det med hjertet først i troen på at langt fra alle mennesker vil såre deg på samme måte! Dersom du finner en person du interesserer deg for, men merker at fortiden din med eksen oppstår som et peoblem, er dette noe jeg ville tatt opp med denne personen, antakeligvis setter personen pris på ærligheten og motet ditt!
Vedlagt ligger det to artikler med ekstra tanker og prspektiv som jeg håper kan hjelpe deg! Jeg heier på deg!
Hilsen ungdomsredaksjonen, ung.no
Besvart: 30.5.2019
Oppdatert: 30.5.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål