setter opp selvmord for å få oppmerksomhet
Gutt, 17
God dag. Det finnes folk som "setter opp" ett selvmord. De har lyst til å dø men heller ønsker oppmerksomhet. Derfor kan de vente til noen kommer sånn att de kan bli "stoppet". Dette er tydelig ett rop om hjelp. Men det er jo helt forferdelig. Man vekker så vonde følelser i andre pga man selv har ett behov for å bli sett. Er man da oppmerksomhetssyk?
Svar
Hei gutt!
Ja, det er veldig trist å lese om ungdommer som ønsker å avslutte livet. Mange ganger kan dette være bare noe som blir sagt uten at det ligger noen dypere mening eller tanker om å gjennomføre et selvmord bak. Men andre ganger er det også et uttrykk for å kunne få sagt fra om at "jeg har det veldig dårlig" . Å snakke om selvmord er veldig sterkt og vil i de aller fleste tilfeller føre til handling gjennom at en får samtaler , blir henvist til f.eks psykolog og får anledning til å sette ord på hvordan en har det og hva som oppleves vanskelig å leve med. Dette hjelper i mange tilfeller og kan være nok til at tanker om selvmord legges bort. Men i andre tilfeller kan det trengs lang behandling og samtaler. Det er helst i slike tilfeller hvor
det som er vanseklig fortsatt er tilstede.
Jeg vil ikke kalle dette oppmerksomhetssyk, selv om det nok utenfra kan oppleves slik ut fra den enkelte situasjon. Jeg tenker det er mer et signal og som vi som opplever det kan vise vedkommende litt oppmerksomhet og forståelse og spørre hvordan han/hun har det.
Vet ikek om dette kan være et svar du er fornøyd med?
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 8.11.2019
Oppdatert: 8.11.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

