Spørsmål og svar

Jeg er veldig stresset av corona viruset.

Jente, 14

Hei , jeg er veldig stresset pga corona PG at vi må være hjemme , jeg stresser over at jeg ikke kan ut på et år eller ikke møte venner, jeg er veldig redd for det tror du det blir ett år uten noe gøy?

Svar

Hei

Jeg skjønner at du er stresset over Corona viruset, og at du tenker mye på hvordan det blir fremover. 
Det som har skjedd har forandret hverdagen til de aller fleste av oss. Det som er lurt å tenke på er at det vi nå gjør, sannsynligvis vil ha effekt og hindre at mange får viruset samtidig. 

Det er svært lite sannsynlig at det vil vare så lenge som et år. Lenge før den tid vil du nok kunne være sammen med vennene dine. 

I tiden som kommer er det lurt å lage en plan for dagene. Ikke minst er det viktig at du kommer deg ut for å få frisk luft og avbrekk i tilværelsen inne. Jogg, gå raskt eller spill ball. 
Be gjerne med deg en aller flere av de du bor sammen med. 
Fysisk aktivitet er viktig og godt for den psykiske helsen. 

Holde kontakt med vennene via sosiale medier, bruk gjerne facetime eller skype, slik at dere kan se hverandre. Spill, også gjerne også spill i lag. 

I vedlagte artikler finner du flere gode råd. 

Lykke til, og minn deg selv på at dette er en periode, og ikke evig, selv om jeg godt forstår at det er en lei situasjon. 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 17.3.2020

Oppdatert: 17.3.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål