Nå når jeg tar ut tampongen så svir det å gjør vondt, hva kan det være?
Jente, 14
Hei. Jeg er en jente på 14 som fikk mensen nå i høst. Helt fra jeg fikk mensen så har jeg brukt tampong. Nå når jeg tar ut tampongen så svir det å gjør vondt. Nesten som et trykk som gir svie. Det eg ubehagelig å litt skummelt synte jeg å fortsette å bruke tampong. Hva kan deg være?
Svar
Hei jente 14 år!
I underlivet er det mange muskler og skjeden til unge jenter er litt trang. Det kan derfor være litt vondt å dra tampongen ut, særlig hvis du gruer deg litt og strammer musklene. Prøv å slapp av i underlivet og stå med bena godt fra hverandre.
Hvis du bruker tampong også de dagene du blør lite, vil tampongen være lite gjennomtrukket av blod og tørr. Det er vanskeligere og mer ubehagelig å dra ut en tørr tampong, en våt glir lettere. Du kan prøve deg fram med å bruke bind når du blør lite og tampongen de dagene du blør mest.
Ønsker deg fortsatt en god påske!
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 11.4.2020
Oppdatert: 11.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål