Spørsmål og svar

Hva skal jeg gjøre? Selvskader, sliter med mat. Vil ha hjelp, men og lide.

Jente, 14

Hei Jeg er jente på 14 år som sliter med en del. Spesielt med selvskading og mat. Selvskading vet de fleste om, foreldrene mine, læreren min, helsesøster og min tidligere terapeut hos Nic Waal. Spiseproblemene mine holder jeg for meg selv. Ingen av de jeg nevnte i stad vet om det. (Jeg er 154cm og veier 48/49kg og føler meg rett og slett tykk og ekkel.) Jeg har flere ganger vurdert å fortelle det til en voksen, men jeg løsriver meg alltid fra den tanken, fordi jeg er så lei av å bli overvåket (har blitt det en god del pga selvskadingen). Jeg har ikke hatt den beste opplevelsen hos Nic Waal, og det endte med at jeg klarte å overtale foreldrene mine til å ikke gå dit lenger. Om jeg forteller helsesøster, lærer eller foreldrene mine om det, vil de garantert få meg inn dit igjen ganske raskt. Jeg er så lei, usikker og redd om hva som vil skje. En side av meg vil fortsette å lide i stillhet, en annen skriker etter hjelp. Hva skal jeg gjøre?

Svar

Hei

Takk for spørsmålene dine. 
Ut fra det du skriver tenker jeg at du begynner å bli klar til å sette ord på det du ønsker. 

Forandring er som regel skummelt. Du vet innerst inne hva du har mest lyst til, men. Hva vil andre si når du begynner å bli klar for å legge bak deg lidelsene du har?

Det du beskriver tolker jeg som om du er klar for å komme videre i livet. Mot det å bli voksen, men det som skremmer deg er hva andre vil mene. Husk at du er den viktigste i ditt liv. Det viktige er at du har det bra. Da kan det være nødvendig for deg å ta valg som vil overraske de rundt deg. 

Din vekt og høyde.

Ut fra utregninger har du en normal vekt i forhold til høyde og din alder. Har du hatt en lavere vekt før tar det tid å venne seg til en normal vekt. Det fine med å spise riktig og sunt er at du på kjøpet får tilbake energi som du kan bruke på nye utfordringer. 

Hva tenker du om å fortelle helsesykepleier at du har lyst til å snakke om mat? Du vet du har en normal vekt, men du bruker mye energi på å tenke på mat. Sammen kan dere se om dere kan komme fram til løsninger som kan  passe deg. Eller bare snakke om mat og det du er opptatt av.

Du har normal vekt og da er det ingen grunn til å sette i gang tiltak. 

Ta og en titt på artiklene jeg har lagt med.

Lykke til Vennlig  hilsen helsesykepleier.

Besvart: 22.4.2020

Oppdatert: 22.4.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål