Spørsmål og svar

Har smerter i rygg og knær, hva kan jeg gjøre?

Gutt, 20

Hei. Eg har hatt smerter i ryggen i mange år, utan å vite kvifor. Har gått til kiropraktor no og han seier at å gå tur og skifte sittestilling fleire gongar for dag er det beste for å minske smertene og å gjere ryggen "sterkare". Han sa også at eg ikke burde trene ryggen når treningssentra opnar igjen for det er ikkje ryggen laga for å tåle. Stemmer dette? Ryggen min var vond lenge før eg begynte å trene, og eg merka ikkje meir smerter av treninga. Den andre tingen eg tenker på er knea mine. Dei har vore vonde sidan eg var 5 år. Eg har aldri skada knea, men eg har så lenge eg kan huske fått vondt av å sitte på kne og å sitte på huk. Kva kan dette vere og korleis kan eg fikse det?

Svar

Hei!

Så bra at du har oppsøkt hjelp for plagene dine! Rådene du har fått fra kiropraktor om å endre stilling ofte og å gå tur er lure å følge! 

Ryggen din er sterk og tåler masse! Kanskje kiropraktoren din mente at det ikke er lurt å gjøre for mye helt i starten. Når man går til behandling er det veldig lurt å spørre behandler om spørsmål som de du har nå for å få en avklaring, ofte kan man misforstå hverandre og dermed vil en avklaring kunne gjøre at man unngår misforståelser. Så spør kiropraktoren hva han mente med dette. 

Her kan du lese mer om ryggen: 
Rygg- Skadefri.no

Jeg kan dessverre ikke gi tips til øvelser uten å ha undersøkt rygg og knær. Få gjerne tips fra kiropraktor om hva du kan gjøre av øvelser for rygg og knær, da han har mulighet til å si med mer sikkerhet hvilke øvelser du kan starte med. Her kan du lese mer om kne:
Kne- Skadefri.no


Lykke til! 

Hilsen fysioterapeuten, ung.no

Besvart: 13.5.2020

Oppdatert: 13.5.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål