Spørsmål og svar

Jente 14 år! Jeg har slitt litt med selvskading en stund.

Jente, 15

vet ikke hvilken kategori dette går under. jeg har slettet litt med selvskading en liten stund (kutter med kniv) men ikke veldig dypt, men nok til at det kommer en del blod ut og kanskje bli arr. i går kveld så jeg at det rant litt veske ut av flere av kuttene (ikke så dype kutt) og prøvde å søke om det men fant ikke noe. hva er det og er det ille?

Svar

Hei!

Det er normalt at det kan komme væske ut av sårene som ikke er blod.

Huden består nemlig av 3 hudlag, som er overhuden, lærhuden og underhuden. I tillegg finnes det kjertler som talg og svette, blodkar, nervefibre og føleorganer.
Når du skjærer deg, vil disse kjertlene skades og det kommer væske ut som kan være en blanding både svette, talg og blod.

Det som er ikke farlig om det kommer litt væske ut ved overfladiske sår.

Det som er ille ved selvskading, er at arrene dine alltid vil forbli der. Du vil ikke få dem bort selv om de vil blekne litt med årene. 

Selvskading bidrar heller ikke til at du får det bedre med følelsene og de strevsomme tankene dine. Det å kutte seg, gjør at det vonde forsvinner en kort stund, så vil de komme tilbake igjen, noen ganger sterkere. 

Det som hjelper når man har strevsomme tanker er å snakke med noen som man har tillit til og stoler på. Ved å sette ord på det som er vondt og vanskelig og få hjelp og trøst, er det som vil hjelpe deg. 

Jeg råder deg til å snakke med foreldrene dine om hvordan du har det. Foreldre kan noen ganger reagere litt sterkt når ungdommene kutter seg, men det er fordi de blir redde og fortvilte. Alle foreldre ønsker at barna sine skal ha det bra. 

De kan hjelpe deg til å få snakke med en fagperson som er vant til å snakke med ungdommer som strever slik du gjør nå. Jeg råder deg ellers selv til å kontakte Helsestasjon for ungdom eller helsesykepleier. Her vil du få god hjelp og finne andre strategier enn selvskading som kan hjelpe deg til å få det bedre. 

Jeg legger ved noen artikler som jeg også anbefaler deg å lese.

Håper svaret mitt bidrar til at du får god hjel

Ønsker deg lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 13.7.2020

Oppdatert: 13.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål