Spørsmål og svar

Jeg plages mye med søvnparalyse. Hva kan jeg gjøre?

Jente, 20

Hei. Jeg sliter mye med søvnparalyse fortiden. Kan huske jeg hadde dette noen ganger da jeg var mindre, da jeg budde hjemme hos mor og far. Trudde da det bare var et "grusomt" mareritt, men har i seneretid lært og lest at dette kalles søvnparalyse. Jeg synes det er veldig ubehagelig, men er ikke redd for å få det. Jeg er klar over at det ikke er farlig. Problemet er at jeg er veldig rar og slapp om dagen hvis jeg har hatt søvnparalyse om natten, har nok ikke sove noe godt. I de to siste mnd har jeg hatt de hver uke, noen uker hver natt og noen netter har jeg hatt to-tre søvnparalyser, ikke rart jeg blir utslitt på dagtid. Det er jo ingen "kur" mot dette, men hva kan jeg gjøre? Kan søvnmedisiner fungere?

Svar

Hei jente 20 år

Takk for et godt spørsmål. Dette hørtes veldig plagsomt ut. 

En vitenskapelig artikkel fra 2016 oppsummerte hvilken forskning som er blitt gjort på personer som har gjentakende episoder med søvnparalyse. Forfatteren skriver at ikke en eneste god legemiddelstudie har blitt uført på pasienter med søvnparalyse. Noen leger skriver imidlertid ut medisiner mot søvnparalyse likevel. Det er noen teoretiske holdepunkter for at disse medisinene fungerer, men det er altså ikke blitt vist i noen gode studier (ikke per 2016 i hvertfall). 

Å eventuelt gi medisiner mot søvnparalyse er en oppgave for en legespesialist, sannsynligvis en nevrolog. Hvis jeg var deg ville jeg dratt til fastlegen og spurt om du kan bli henvist til en spesialist med kompetanse på søvnforstyrrelser, tentativt nevrolog. Kanskje vedkommende kjenner til nyere studier om legemidler mot søvnparalyse. Masse god bedring og lykke til!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 14.8.2020

Oppdatert: 14.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål