Spørsmål og svar

Flyttet hjemmefra for å begynne på vgs, men nå lengter jeg hjem.

Jente, 16

Hei! Jeg startet vgs for tre dager siden. Jeg flyttet hjemmefra til foreldrene mine, til besteforeldrene mine fordi jeg ville begynne på en helt ny skole med helt nye folk. Første dagen var jeg mye alene, men så kom det noen bort til meg og så at jeg hadde vært alene og lurte på om jeg ville være med dem, det var veldig hyggelig det altså og det gjorde dagen min. Men etter å ha vært med dem i noen dager føler jeg ikke at vi klikker helt. De andre vennene mine som jeg har fra før av sier at alt går så bra og de har det gått så bra for i starten av vgs. Mens jeg sier at «ja jo det har gått bra» men jeg synes egentlig ikke at det gjør det og angrer på valget mitt og vil flytte tilbake. Snakket med hun ene nå og sier at alle de er fulle klasser og sånn (men har ikke sagt noen om min situasjon). Gråter hver dag jeg kommer hjem fra skolen og lengter hjem. Jeg kom til en skole der hvor alle har hver sin gjeng og kjenner hverandre og det er vanskelig å komme inn. Hva skal jeg gjøre?

Svar

Hei

Fint at du skriver til oss. Det er vanskelig å begynne på en ny skole, hvor mange er kjent fra før og man ikke har de man er trygg på rundt seg. Nå har du jo akkurat startet, så det vil alltid være en tilvenningsperiode som kan ta tid. Det er nå du har mulighet til å vise at du kan ta en utfordring som sannsynligvis vil bli bra etterhvert. Nå bor du jo også hos besteforeldre som helt sikkert er glad i deg og støtter deg, så da er det lettere å holde ut i en litt tøff periode. 

Jeg vil anbefale deg å engasjere deg i noe sosialt på skolen, det kan være elevråd, aktivitetsgrupper, revy, felles trening eller andre ting i nærheten der du bor. Prøv å vær tålmodig og gi folk en sjanse til å bli kjent. Det tar mer enn en uke. Dersom du setter deg mål om å holde ut og prøve frem til høstferien, er jeg sikker på at du har blitt bedre kjent og opplever et fellesskap. 

Helsesykepleier på skolen er en person du kan snakke med om hvordan du har det. Her kan du få støtte og råd når noe er vanskelig å stå i. Tenk på at det helt sikkert er flere enn deg som er nye på denne skolen, og som nå trenger noen å bli kjent med. Ta initiativ selv, og vis at du er interessert i andre. 

Her kan du lese mer om hvordan få nye venner. 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 25.8.2020

Oppdatert: 25.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål