Ønsker hjelp, men vet ikke om jeg er "deppa nok"
Jente, 14
Hei, jeg sleit med depresjon for 3-2 år siden men det siste året har alt gått greit egt. Men nå igjen har det begynt å komme tilbake. Jeg har ringt mange psykologer men de sier jeg er for ung til at de skal prøve å hjelpe meg. Jeg vil fortelle mamma om det og kanskje henne klarer å finne noe hjelp til meg men greia er jeg vet ikke om jeg er «deppa nok» selvom jeg er lei og sliten mesteparten av tiden.
Svar
Hei
Du har absolutt krav på å få den hjelpen du trenger! Du er ikke for ung til å få hjelp. Jeg vil råde deg til å snakke med foreldrene dine om hvordan du har det. En mulighet er da at dere drar til fastlegen din. Fastlegen din kan nemlig henvise deg til BUP (barne - og ungdomspsykiatrisk poliklinikk), som er en gratis psykologisk tjeneste for barn og unge opp til 18 år.
En annen mulighet er å kontakte helsesykepleier eller helsestasjon for ungdom der du bor. Disse tilbudene er også gratis.
Du skal ikke måtte gå rundt og være lei og sliten mesteparten av tiden! Det er fullt mulig å få hjelp. Men det er viktig at du er åpen ovenfor foreldrene dine eller noen andre du stoler på, slik at du kan få den best egnede hjelpen for deg!
Jeg ønsker deg lykke til.
Vennlig hilsen psykologen, ung.no
Besvart: 27.10.2020
Oppdatert: 27.10.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

