Spørsmål og svar

Førstegangstjenesten er utsatt, vanskelig hjemme. Jente 19 år

Jente, 19

Jeg ble ferdig på vgs sommeren 2020, og venter på å dra til førstegangstjeneste. Skal egentlig dra dit januar 2021, men for noen dager siden fikk jeg et brev hvor forsvaret sa at de hadde utsatt førstegangstjenesten min frem til april 2021, fordi de hadde ennå ikke avklart sikkerhetsklareringen min. Jeg bor hjemme nå for tiden, og tenkte jeg skulle flytte ut etter førstegangstjenesten, fordi tenkte siden det ikke er så lang ventetid før jeg skal reise. Men planen min om forsvaret er usikker nå. Jeg prøver nå å lage en plan B om fremtiden min. Familien min, spesielt moren min vil ikke ha meg mer hjemme. Forholdene hjemme kan jeg ikke beskrive med ord, det er veldig vanskelig. Jeg har merket at hvis jeg fortsetter å bo hjemme, kommer min psykisk helse til å bli veldig påvirket av dette. Jeg har lyst til å flytte ut, om det blir nå, er jeg usikker om, siden forsvaret har ennå ikke gitt meg et endelig svar. Uansett, lurte jeg på om dere kan hjelpe meg med å finne en vei?

Svar

Hei jente 19 år

Jeg tenker at du fint kan ringe til forsvaret og spørre om det er noe du kan gjøre for å kunne starte opp som planlagt. Min erfaring er at hvis man ringer for å undersøke så kan det være muligheter. Kan du gjøre noe så det går raskere med sikkerhetsklareringen? Du kan fortelle dem at du trenger å planlegge hvor du skal bo, og at det å starte opp i januar er veldig viktig for deg. De fleste vil ikke ringe dem, så det kan være noen muligheter om du tar kontakt.

Jeg skjønner at situasjonen er vanskelig. Du har det vanskelig hjemme, og da har du sikkert tenkt at du skal klare å holde ut til januar 2021. Hvis det ikke er mulig å få til oppstart som planlagt i forsvaret, så tenker jeg at du kan undersøke om det er noe sted du kan bo i perioden fram til du skal i forsvaret.

Du skriver at forholdene er veldig vanskelige hjemme. Vi mennesker blir påvirket av hvordan andre er mot oss og hvor vi bor. Kan du undersøke om det er en hybel til leie korttid eller et kollektiv med andre på din alder der du bor? Det finnes mulighet til å leie noe, selv om det er kort tid. Du trenger i så fall penger til leie, jeg legger ved flere artikler til deg om å flytte hjemmefra og også om jobb.

Før du eventuelt flytter så tenker jeg at du fint kan forsøke med din egen familie. Du kan fortelle moren din at du har fått en ny dato, og spørre om det er noen måte dere kan bo sammen fram til du skal i forsvaret.

Jeg vet ikke hva som skjer hjemme hos deg, men jeg anbefaler deg å snakke med noen om hvordan du har det. Jeg legger ved en artikkel om hvorfor det hjelper å snakke med noen. Her er en oversikt over hjelpetjenester.

 

<3

Vennlig hilsen familieterapeuten, ung.no

Besvart: 15.11.2020

Oppdatert: 15.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål