Klarer ikke å sette inn tampongen, tips?
Jente, 13
Hei, jeg har hatt mensen i sånn 2 år og jeg får ikke til å putte inn en tampong. Alle vennene mine som har det bruker tamponger og det vil jeg også, men når jeg prøver å ta en inn så er det som at det ikke er noe åpning. Jeg får den inn litt også bare føles det ut som at den treffer en vegg. Jeg har prøvd å ta den mange forskjellige ulike veier, men ingen ting funker. Noen tips som kan gjøre det enklere?
Svar
Hei
I starten kan det være litt vanskelig for noen jenter å sette tampongen riktig på plass, men dette er stort sett bare en treningssak. Det som er veldig fint, er om du klarer å slappe så godt av som mulig i musklene rundt skjeden. Spenner du deg veldig, vil du automatisk stramme musklene og det vil være vanskelig å få tampongen på plass. Start med den minste tampongen ( tamponger kommer i flere størrelser). Sett deg på huk eller sett det ene benet på do lokket slik at det er lett å komme til. Før så tampongen bestemt, men forsiktig inn i skjeden, rett inn så litt bakover. Det kan være lettere å føre tampongen inn dersom det er litt fuktig i skjeden ( mulig å bruke litt vaselin/glidemiddel om du trenger det) Når tampongen sitter riktig skal du ikke kjenne den.
Det finnes også en type tamponger som heter Tampax, disse har en innføringshylster som kan gjøre det lettere å sette den inn. Kanskje du kan forsøke denne? Tampax kommer også i flere størrelser, start med den minste og prøv deg litt frem.
Ta gjerne en titt på artikkelen jeg har lagt ved svaret mitt, her kan du få flere gode tips.
Vennlig hilsen jordmor, ung.no
Besvart: 16.11.2020
Oppdatert: 16.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål