Hvordan skal jeg fortelle om selvmordstankene mine?
Annet, 14
Føler at folkene på skolen min driver å snakker mye om meg, altså på stygg måtte:/ Jeg er bifil og mine pronomen er henne/dem. Jeg går i en rolig gotisk still. Folk vil vel kalle meg ustabil og unormal, og ja:’) Jeg er kanskje annerledes og vet at det er ikke rart at folk stirrer, men det er ikke gøy. Jeg kan ikke være meg selv. Har alltid blitt ertet på kroppen min og ideantiten min, men jeg har noen venner på skolen min da. Positivt det!:D Selvom en av dem flyttet, men uansett, hva skal jeg gjøre? Jeg går på BUP, men jeg vet ikke hvordan jeg skal fortelle om selvmordstankene mine, har aldri vorri flink med å si hvordan jeg føler uansett hva. Men jeg begynner å bli farlig får meg selv.
Svar
Kjære deg
Det er modig å tørre å være annerledes og det er modig å be om hjelp når du kjenner at tankene begynner å bli farlige. Jeg forstår godt at andres negative respons til deg gjør det vanskelig å tørre å være seg selv.
Tanker om selvmord er ofte et uttrykk for at tanker og følelser blir for smertefulle. Mange ønsker å få det bedre, men vet bare ikke hvordan. Det er ofte vanskelig å komme ut av smerten helt på egen hånd.
Det er veldig vanlig å ha selvmordstanker når man ikke har det bra og tankene i seg selv er ikke farlige. De gjør ofte vondt og skremmer de som står nærmest, men er ikke farlige så lenge du ikke tar aktive steg for å gjennomføre selvmord. Da kan det bli farlig. Det er derfor viktig at du forteller din behandler på BUP hvordan disse tankene påvirker deg, husk at dette er noe behandleren din har hørt mye og må forholde seg til hver dag. Å fortelle om de tankene kan hjelpe deg å ta brodden av smerten forbundet med tankene.
Du er bare 14 år og det å sette ord på tanker og følelser kan være vanskelig. Men det blir ofte lettere med litt øvelse og det å snakke med en behandler i BUP kan være en fin øvingsarena for å si litt om hva du har inni deg.
Jeg synes også du setter fint ord på det er i ditt innlegg i ung.no. Det å skrive det ned, kanskje skrive dagbok, kan også hjelpe.
Ønsker deg alt godt og lykke til
Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier, ung.no
Besvart: 1.2.2021
Oppdatert: 1.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

