Spørsmål og svar

Gruer meg til å begynne på ungdomsskolen til høsten

Jente, 13

Hei har nettop fylt 13 og begynner på ungdomsskolen til høsten, men jeg gruer meg veldig fordi det er en 15 år gammel gutt som sier at han skal ta og blobanke meg for at jeg skylder han penger (noe som jeg egentlig ikke gjør) fordi jeg ødela sekken hans med et uhell og han ødelagte sykkelen min med vilje, snakka dritt om meg bak ryggen min til alle jeg kjenner og spredt et falsk rykte om meg. Har snakket med voksne men han bare forsetter. Hva skal jeg gjøre?

Svar

Hei

Så leit å høre at du gruer deg til å starte på ungdomsskolen.

Ikke la denne gutten ødelegge alt det som blir spennende og gøy ved å bytte skole, få nye lærere og venner!

Det høres ut til at det er denne gutten som har et problem, og ganske barnslig når han ødelegger sykkelen din for å hevne seg.

Våger du å snakke med han? Kan du spørre hva som skal til for at dere kan være venner og at han ikke er så sinna på deg?

Si at du ikke ønsker å være uvenner og at du synes det er vanskelig.

Du sier at du har snakket med voksne, men ikke hvem? Kanskje du kan snakke med dine foreldre, slik at de kan snakke med hans foreldre. Fortelle dem at du gruer deg til å starte på ungdomsskolen og er redd for å få bank.

Du kan også snakke med helsesykepleier på skolen du starter på eller til din kontaktlærer, hvis ikke det stopper.

Ønsker deg alt godt!

 

Vennlig hilsen Helsesykepleier og Sexologisk Rådgiver, Ung.no

Besvart: 6.2.2021

Oppdatert: 6.2.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål