Er det lov å overføre noen fra frivillig innleggelse til tvungen?
Jente, 18
Hei. Jeg er innlagt på lukket avdeling på tvungen observasjon. Jeg har vært innlagt på åpen avdeling frivillig i 5-6 måneder før det, men det ble plutselig verre. Nå har jeg gitt opp, orker ikke mer, klarer ikke mer og alt er bare helt håpløst og nytteløst. Jeg vil bare avslutte alt en gang for alle. Jeg vil ikke være innlagt. Er det lov å overføre noen fra frivillig innleggelse til tvungen observasjon? Er det vits å klage til kontrollkommisjonen, er det noe sjanse for at klagen vil gå gjennom og at jeg får medhold? Hva slags tvang har de lov til å bruke? Kan de tvinge i meg mat og drikke og medisiner selv om jeg ikke vil? Hva er det som gjør at jeg har tilsyn minst hvert 10. minutt og ikke blir passet på hele tida? Hilsen jente 18 år
Svar
Hei
Det høres veldig vanskelig ut for deg nå og jeg tenker det er bra at du får hjelp. Du skal ikke ha det så strevsomt, og det er viktig at du får den hjelpen du trenger for å få håp og tro om at det kan bli bedre igjen for deg.
I utgangspunktet er det ikke lov å gjøre om frivillig hjelp til tvungen, det kalles konverteringsforbud, men det kan skje likevel. Bestemmelsen forbyr å overføre en frivillig innlagt pasient til tvangsopphold, unntatt hvis de er til «nærliggende og alvorlig fare for eget eller andres liv eller helse». Helsedirektoratet sier: «Dersom en frivillig henvist pasient ikke har samtykkekompetanse ved innleggelse – eller mister den underveis – må det etableres tvungent vern dersom innleggelsen skal fortsette. Konverteringsforbudet innebærer at en frivillig innlagt pasient må få forlate institusjonen dersom vedkommende ønsker det, før tvungent vern etableres. Dersom pasienten ikke ønsker å forlate institusjonen, eller dersom farevilkåret vurderes oppfylt, kan tvungent vern etableres uten at pasienten først har forlatt institusjonen.»
Dersom du er uenig i endringen fra frivillig til tvungen observasjon, så synes jeg du skal klage til kontrollkommisjonen. Du vil bli tatt på alvor og det kan kjennes godt for deg å få saken din vurdert, slik at du ikke kjenner deg så usikker på om du blir behandlet med urett.
Tvang brukes kun der det er behov for å ivareta pasienten og hindre skade på andre eller på pasienten selv. Det vil ikke bli utført handlinger som er til skade for deg eller som ikke har til hensikt å hjelpe deg slik at du får det bedre igjen.
Jeg vil anbefale deg å snakke med behandleren din eller hovedkontakten i avdelingen om hvordan du har det og hva du tenker på. De kan hjelpe deg og sammen kan dere finne mer ut av hva du trenger nå.
Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 27.2.2021
Oppdatert: 27.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


