Har hatt det bra lenge, men nå begynner jeg å få det dårlig igjen..
Jente, 15
Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre selv. Har hatt det bedre di siste månedene men den sist uka nå føler jeg bare jeg blir verre og verre og jeg har endt opp med og skule det, og da har det endt opp med og bli til sinne også har det gått utover venner og familie. Føler meg helt dø på innsiden men vil ikke skuffe folk. Har ikke kutta meg selv på to uker men føler hjernen min ikke vil noe Anna enn det akkurat nå jeg vet ikke hva jeg skal gjøre selv prøver og få meg slev inn på andre ting men vet ike hva jeg skal gjør
Hei,
Tusen takk for at du forteller!
Det høres ensomt ut å kjenne på at det begynner å mørkne innvendig, men du vil ikke vise det til noen.
Jeg blir nysgjerrig på hva som gjorde at du fikk det bedre sist! Var det det at du snakket med noen, gjorde du noe eller tenkte du annerledes?
August er en vanskelig tid for mange fordi en skal tilbake til skole, til mennesker en ikke har sett på en stund, og en vet ikke helt hvordan det vil bli.
Jeg håper du har kontakt med helsesykepleier eller andre hjelpere i din kommune som kan støtte deg i å slutte å kutte og finne vennligere måter å stå i vanskelige følelser. Når skolen begynner igjen så håper jeg du banker på helsesykepleiers dør!
Frem til da så gjelder det å finne måter å avlede seg selv fra å kutte. For noen så kan det hjelpe å utsette det. Utsette det til etter middag, utsette det til i morgen tidlig og så ikke gjøre det. Noen trenger at døra ikke er helt stengt og at de ikke får et “det skal du ikke gjøre”, bare “vent litt”.
For noen så hjelper det å sette på høy musikk, danse ut alt som er inne i seg og synge høyt.
For noen så hjelper det så se på søte dyrevideoer, noe som gjør at en blir litt mildere i hodet.
Du har klart å ikke kutte så lenge, så du har sikkert dine metoder som funker. Men jeg håper inderlig at du forteller noen at du har det vanskelig slik at det ikke trenger å “sette seg” så hardt, kanskje trenger du bare å få sagt noen ting høyt før det lysner inne i deg.
Jeg heier på deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 8.8.2026
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål