Spørsmål og svar

Venninne som nesten ble voldtatt, og jeg har det veldig vanskelig.

Jente, 13

Hei jeg har en venninne som nesten ble voldtatt og jeg har det veldig vannskelig for tiden siden jeg for bilder oppe i hodet av når det skjer. Jeg fikk ikke vite det før idag og får heller ikke fortelle det til noen. Jeg er bare veldig lei meg og klarer ikke stoppe og gråte. Jeg er bare helt tom inni meg pg kan heller ikke snakke med noen om det.

Svar

Hei!

Jeg forstår at dette er vanskelig for deg! 

Ingen har lov til å gjøre noe seksuelt med en som en ikke vil. Det er overgrep. 

Kanskje kan det hjelpe deg å snakke med noen om dette? Da får du mulighet til å forklare hva du tenker og føler og hvilke bilder du får i hodet. Når en setter navn på tanker og følelser, hjelper det en å håndtere tankene og følelsene. 

Kanskje kan du klare å snakke med foreldrene dine/de foresatte om dette?  Jeg forstår at det kan være vanskelig, men hvis de vet om dette, kan de hjelpe deg, snakke med deg og trøste deg. 

Hvis det er vanskelig å forklare kan du vise utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å si så mye til å begynne med. 

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen om dette, hvis du ønsker. 

Du kan snakke med en fagperson på helsestasjon for ungdom. Sjekk kommunens hjemmeside for informasjon om åpningstid og eventuell timebestilling.

Du kan også chatte anonymt med en fagperson på ungdomsklinikken Sex og samfunn. Du kan chatte når det er hverdag, ikke helg. 

Snakk med noen!

Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen Helsesykepleier/spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 17.4.2021

Oppdatert: 17.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål